Uluslararası hukuka göre denizcilere ayda en az bir kez ödeme yapılması gerekiyor. İki ay ya da daha fazla ödeme yapılmayan ya da yeterli yiyecek, su ve yakıt sağlanmayan mürettebat terk edilmiş sayılır.

Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) verileri terk edilme vakalarındaki büyük artışı vurguluyor. Sadece 10 yıl içinde, bilinen vakalar yılda bir düzineden biraz fazlayken 2023'te 143'e yükselirken, 2024'te 100'den fazla vaka rapor edildi.

denizcilik yardım kuruluşu Stella Maris'in CEO'su Tim Hill, “Gemilerin terk edilmesi endişe verici boyutlara ulaşmış olup, çok sayıda denizcinin destek, ücret ya da eve dönüş yolu olmaksızın mahsur kalmasına neden olmaktadır. Bu kişiler saygıyı, onuru ve asla unutulmayacaklarına dair güvenceyi hak etmektedirler” dedi.

Gemi adamlarının gemiyi terk etmeleriyle nasıl başa çıkılacağına ilişkin kılavuz ilkeler 2022 yılının sonlarında ILO ve IMO üçlü çalışma grubu tarafından kabul edilmiş olsa da, aradan geçen 18 ayda mürettebatın gemiyi terk etme vakalarındaki artışın devam etmesi sorunun ne kadar içinden çıkılmaz olduğunu gösteriyor. 

Umman Denizi'nde füze saldırısı Umman Denizi'nde füze saldırısı

Kılavuz ilkeler, bir gemi sahibinin denizcilerin ülkelerine geri gönderilmeleri, ödenmemiş ücretleri ve sözleşmeden doğan diğer hakları ile tıbbi bakım da dâhil olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli düzenlemeleri yapma ve masrafları karşılama yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde devletler tarafından uygulanacak prosedürleri düzenliyor. Bu durumlarda denizciler terk edilmiş olarak kabul ediliyor.

Bu prosedürler, denizci ve armatör örgütleriyle işbirliği içerisinde, yetkili makamın yükümlülük ve sorumluluklarını ve çeşitli ulusal paydaşların oynayacağı rolleri açıkça tanımlamak üzere ulusal standart operasyon prosedürlerinin (SOP'ler) geliştirilmesini içerir. Bu paydaşlar arasında ilgili ulusal gemiadamları sosyal yardım kurulları, denizcilik acenteleri, gemiadamları ve armatör örgütleri, gemiadamı sosyal yardım örgütleri, gemiadamı işe alma ve yerleştirme hizmetleri ve diğerleri yer alıyor.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi