Dünyanın en büyük denizcilik fuarı 3 Haziran Pazartesi günü Atina Metropolitan Expo'da başlıyor ve dünyanın dört bir yanından gelecek 40,000'den fazla denizcilik profesyonelinin akınına uğrayacak olan sektör bir kez daha bir araya gelerek etkileşimde bulunacak, ağ kuracak, geçmişten öğrendiklerini ve geleceğe dair öngörülerini paylaşacak. 
Posidonia 2024, iki yılda bir düzenlenen etkinliğin altmış yıllık varlığının en büyüğü olup, organizatörler 82 ülkeden 2.030 katılımcının geniş fuar alanında ve yoğun talebi karşılamak üzere mekanın bazı açık alanlarında ürünlerini sergileyeceğini teyit etti.

"Posidonia'ya katılımın artması ihtiyacı yansıtıyor"

Posidonia Exhibitions S.A. Genel Müdürü Theodore Vokos, “Posidonia 2024, etkinlik tarihinde daha önce hiç olmadığı kadar büyük ölçekli olacak. İhtiyaçlarımız sergi alanını çok aştı ve artık ek sergi salonları inşa etmek zorunlu hale geldi. Bu yıl katılımcıları ağırlamak için açık hava stantlarına da geçtik” dedi. Vokos, Posidonia'dan önceki hafta sonu düzenlenen spor etkinlikleri Posidonia Games'e katılımın hızla arttığını ve yaklaşık 4.000 denizcilik profesyonelinin gıpta ile bakılan Posidonia yelken, golf, futbol, basketbol ve koşu kupaları için yarışmasının beklendiğini söyledi.

Vokos sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem dünyanın pek çok yerinde yaşanan jeopolitik çalkantılar hem de ilgili çevresel düzenlemelerle birlikte karbonsuzlaştırma ihtiyacı, Yunan denizcilik sektörünün ele alması gereken bir dizi zorluk yaratıyor. Bu yıl Posidonia'ya katılımın artması, sektörün bir araya gelme, yeni gelişmeleri tartışma ve yeni çevre düzenlemeleriyle başa çıkmanın yollarını bulma ihtiyacını yansıtıyor.”

Bu yılki Posidonia, gemilerinin niteliğini ve teknolojisini yükseltmenin yanı sıra genel ürünlerini çeşitlendirmeyi amaçlayan sürekli bir gelişim yörüngesine giren Yunan denizciliğinin dinamizmini yansıtıyor. 

Çin ve Türkiye'den katılım yoğun

Uzun bir aradan sonra geri dönen veya yeni katılan 96 katılımcıdan 25'inin Yunanistan'dan olması, ülkenin denizcilik sektörü için tükenmez bir ekipman üreticisi ve hizmet sağlayıcı kaynağına sahip olduğunu gösteriyor. 

Ayrıca, uluslararası katılımda Birleşik Arap Emirlikleri'nden 10 şirket ve Hindistan'dan 8 şirket ile önemli katılımlar gerçekleşmiştir. Buna ek olarak, bu yılki Posidonia 23 ulusal fuarı ağırlıyor. En önemli artış, pandemiden sonra daha güçlü bir şekilde geri dönen Çin tarafından kaydedildi ve katılımda neredeyse %50'lik bir artışa işaret eden 180 şirket katıldı. Onu %10'luk bir artışla Türkiye yakından takip ediyor.

Fuarın küresel niteliği, bu yıl etkinlikte şimdiye kadar kaydedilen en geniş ulusal kayıt katılımıyla yansıtıldı. Panama, Liberya, Marshall Adaları, Cayman Adaları, Hong Kong, Bahamalar, Kıbrıs, Malta, Beliz ve Palau'nun yanı sıra İngiliz Virgin Adaları, Gine-Bissau, San Marino, Sierra Leone, Barbados, Aziz Kitts ve Nevis gibi yeni gelenler de dahil olmak üzere toplam 16 ulusal bayrak temsil ediliyor.

Denizcilik ve Adalar Politikası Bakanı Christos Stylianides şunları söyledi: “Yunanistan'da denizcilik, ekonomik kalkınmanın ve istihdamın önemli bir itici gücüdür. Küresel deniz taşımacılığındaki lider konumu göz önüne alındığında, Yunan ekonomisine katkısını rekabetçi konumuna uygun bir şekilde arttırmak sürekli arayışımızdır. Posidonia'nın başarılı organizasyonu da bu yönde önemli ve kararlı bir katkı sağlamaktadır.”

"Teori ve fikir alışverişi için mükemmel bir forum"

Yunanistan Deniz Ticaret Odası Başkanı Dr. George Pateras ise şu yorumu yaptı: “Bu yıl 80‘den fazla ülkeden 2000’in üzerinde katılımcının yer aldığı Posidonia için bir dönüm noktası. Dünyaca ünlü bu fuar sadece yenilikçilerin mallarını sergiledikleri bir platform değil, aynı zamanda teori ve fikir alışverişi için de mükemmel bir forum sunuyor. Bu yıl sürdürülebilirlik, tüm networking toplantılarında ve iktidar koridorlarında en çok konuşulan kelime olacak. Bu olağanüstü fuarın ve Yunanistan ile Ege'nin mükemmel misafirperverliğinin tadını çıkarma zamanı.”

Yunan Armatörler Birliği Yönetim Kurulu üyesi John C. Lyras da konu ile ilgili olarak görüşlerini şöyle ifade etti: “Yunan denizciliğinin başarılı girişimci iş modeli ve geleneği, dünya uluslarına gerekli yüklerin en düşük taşıma maliyetiyle kesintisiz olarak sağlanmasını güvence altına almaya devam etmektedir. Bu başarı, uluslararası denizcilik takviminde iki yılda bir düzenlenen en önemli etkinlik olan Posidonia Fuarı ve ilgili faaliyetlerin büyüklüğü ve kapsamına da yansımaktadır. Sonuç olarak Yunan denizciliği, iklim değişikliği ve karbonsuzlaştırmanın getirdiği zorlu ve benzeri görülmemiş zorlukları aşmak için iyi bir konumdadır ve düzenleyicileri ve tüm paydaşları, Yunan Denizciliğinin bu zorlukları en iyi şekilde aşmak için sağlayabileceği bilgi ve deneyimi doğru bir şekilde değerlendirmeye çağırmaktadır.”

"Ana konulardan biri deniz taşımacılığına yönelik yeni çevre kuralları"

Pire Belediyesi Programlama ve Sürdürülebilir Kalkınma Başkan Yardımcısı Dimitris Karydis, Belediye Başkanı Yiannis Moralis adına yaptığı konuşmada şunları söyledi “Bu yılki Posidonia'da vurgulanacak ana konulardan birinin deniz taşımacılığına yönelik yeni çevre kuralları olması bizim için önemlidir. Her büyük şehir limanı gibi Pire de çevre kirliliği konusuyla ilgilenmek zorundadır. Bu büyük bir zorluktur ve ilgili tüm paydaşların bu sorunu daha da acil bir şekilde ele almak için işbirliği yapması önemlidir.”

Posidonia Konferans ve Seminer programı bu yıl 16 ülkeden kuruluşlar tarafından düzenlenen 68'den fazla etkinlikle önemli ölçüde genişledi. Sonuç olarak, gösteri öncesi yelken, futbol, basketbol, golf ve koşu etkinlikleriyle sinerji içinde Posidonia 2024, ana etkinliğe giden çok sayıda etkinlik ve konferansa ev sahipliği yapmak üzere iki haftalık bir süreye yayılacak.

Medkon, sektörde 15. yılını kutluyor Medkon, sektörde 15. yılını kutluyor

Sonuç olarak, hem artan katılımcı ve ziyaretçi sayısı hem de uzatılan süre nedeniyle ulusal ekonomi için yaratılan gelirin 80 milyon euroyu aşması bekleniyor ve bu da MICE (Toplantılar, Teşvikler, Konferanslar ve Sergiler) sektörünün turizm gelirlerine yaptığı önemli katkıyı daha da vurguluyor. 

Posidonia, Yunanistan'da sürdürülebilir bir etkinlik olarak ISO sertifikası alan ilk fuar olma özelliğini taşıyor ve organizatörlerin çevresel etkiyi en aza indirme ve yerel ekonomi ve işletmeler için ekonomik faydaları en üst düzeye çıkarma konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Posidonia 2024, Denizcilik İşleri ve Adalar Politikası Bakanlığı, Yunanistan Deniz Ticaret Odası ve Yunanistan Armatörler Birliği'nin himayesinde ve Pire Belediyesi ile Yunanistan Denizcilik İşbirliği Komitesi'nin desteğiyle düzenleniyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi