Dünyanın en büyük konteyner hattını kontrol eden özel MSC, mali sonuçlarını hiçbir zaman kamuoyuna açıklamaz. Ancak, İtalyan yolcu demiryolu operatörü Italo'nun %50 hissesi için yaptığı başarılı son teklif sırasında rakamlar sızdırıldı. Cenevre merkezli 53 yıllık grup geçen yıl 86,4 milyar Avro (91,1 milyar $) gelir, 43,2 milyar Avro FAVÖK, 35,7 milyar Avro FVÖK ve 36,2 milyar Avro net kâr elde etti. Bu rakamlar yolcu gemisi, kruvaziyer, terminaller, demiryolu ve hava kargo dahil olmak üzere grubun tüm faaliyetlerini kapsamaktadır. Rakamları bir perspektife oturtacak olursak, MSC geçen yıl online perakendeci Amazon'un yaklaşık üç katı kadar EBIT elde etti. Daha da çarpıcı olanı, grubun tüm yıl boyunca günde 104.6 milyon dolar net kâr elde etmiş olmasıdır. Il Messaggero tarafından açıklanan rakamlara göre grubun 63 milyar Avro nakit ve 91 milyar Avro özsermayesi bulunuyor. Orta-uzun vadeli net borçlar 26 milyar Avro'dur.

Aslen Napolili olan ve şu anda 83 yaşındaki Aponte, 1970 yılında MSC'yi kurdu. Ailesi Forbes milyarderler endeksinde ilk 50 arasında yer alıyor. Aponteler, İsviçre'deki yerel medya tarafından derlenen en son zenginler listesinde ikinci sırada yer alan aileden üç kat daha zengin.

MSC'nin küresel pazarda %19,5'lik bir paya sahip olduğu deniz taşımacılığı, geçtiğimiz yıl 200 milyar doların çok üzerinde bir toplu net gelir elde ederek FANG dörtlüsünün, yani teknoloji devleri Facebook, Amazon, Netflix ve Google'ın elde ettiği kârı gölgede bıraktı.

Kaynak: splash247.com

CMA CGM'den navlunda düşüş beklentisi CMA CGM'den navlunda düşüş beklentisi

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi