Dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi, 2022 yılının ortalarında, Sri Lanka'dan geçen gemilerini, ticari nakliye için mevcut trafik ayırma planının (TSS) güneyinde yaklaşık 15 deniz mili olan yeni bir rotada yeniden yönlendirmeye başladı.

 

Özellikle, MSC, Uluslararası Hayvan Refahı Fonu (IFAW), Dünya Ticaret Enstitüsü (WTI), Biyosfer Vakfı, Ruhuna Üniversitesi (Sri Lanka), Raja ve Balinalar ve St Andrews Üniversitesi (İngiltere) tarafından tamamlanan ve ayrıca Dünya Çapında Doğa Fonu (WWF) tarafından onaylanan araştırma anketlerine dayanan rehberliği takip etti.

 

Bir duyuruya göre, batıya giden gemi trafiği artık 05 30N ile 05 35N arasında bir enlemle sınırlı ve doğuya giden trafik, belirlenmiş deniz memelisi habitatlarından kaçınmak için 05 24N ile 05 29N arasındaki bir enlemle sınırlı.

 

Olumsuz hava koşulları da dahil olmak üzere Galle'de güvenlik nedenleriyle gemiye binen ve inenler için bir istisna yapıldı. Ek olarak, Bengal Körfezi çevresinde yelken açan daha küçük besleyici gemiler, bu alanda hızlarını 10 knot'un altına düşürecek.

Küreselleşme eğilimi devam ediyor Küreselleşme eğilimi devam ediyor

 

Ocak 2022'de MSC, Akdeniz'de nesli tükenmekte olan sperm balinalarıyla çarpışma riskini azaltmak için gemilerini Yunanistan'ın batı kıyısına yeniden yönlendirmeye karar verdi. IFAW, OceanCare, WWF Yunanistan ve Pelagos Cetacean Araştırma Enstitüsü gibi STK'lara göre, bu alanı kullanan tüm gemi trafiği benzer bir rota ayarlaması yaparsa, sperm balinalarına yönelik gemi grev riski neredeyse yüzde 75 oranında azalacak.