Maersk'ten Kızıldeniz'deki aksamalarla ilgili uyarı Maersk'ten Kızıldeniz'deki aksamalarla ilgili uyarı

Alphaliner'ın bugün açıkladığı verilere göre, MSC'nin filosu "devasa bir yeni inşa programı, sayısız ikinci el satın alma ve daha az ölçüde de olsa gemi kiralama yoluyla" diğer tüm taşıyıcılardan daha hızlı büyüdü.

MSC'nin filo kapasitesi geçen yıl mayıs ayında 5 milyon teu kilometre taşını geçti.

Bu arada, Alphaliner'ın 30 Mayıs tarihli verilerine göre THE Alliance taşıyıcıları küresel pazar payının yaklaşık %11,6'sına, Maersk ve Hapag-Lloyd'un gelecekteki Gemini İşbirliği %22'sine, Ocean Alliance üyeleri ise yaklaşık %29'una sahip. Wan Hai, Zim ve PIL gibi ittifak üyesi olmayan diğer taşıyıcılar ise geri kalan payın çoğuna sahipti.

Şu anda bazı büyük okyanus ittifaklarını aşan bir pazar payına sahip olan MSC, Maersk ile yakında sona erecek olan 2M ittifakı dışında küresel bir ağ işletme kapasitesine de sahip olsa da gelecekte belirli ticaretlerde gemi paylaşım anlaşmalarına girebilir.

Değerlendirme platformu Xeneta tarafından yayınlanan yarı yıl raporunda şu ifadelere yer verildi: "MSC ve Maersk'in artık 2M bayrağı altında kendi hizmetlerini etkin bir şekilde yürütmesiyle 2M İttifakı dağılma sürecine girmiş durumda. Bu durum süreci kolaylaştırıyor ancak yeni ittifak yapılarına tam anlamıyla geçiş için yapılması gereken daha çok iş var."

Alphaliner, MSC'nin %20'lik rekor pazar payı eşiğini geçmesini sağlayan geminin eski Maersk gemisi olan 9.600 teu'luk MSC Nicole X olmasındaki ironiye dikkat çekti. Daha önce AP Moller olarak bilinen gemi, son birkaç yıl içinde MSC tarafından satın alınan on adet Odense yapımı 9.600 teu Maersk gemisinin en yenisi.

Xeneta, birçok nakliyeci için ittifaklardaki değişikliklerin mevcut uzun vadeli hat sözleşmeleri sırasında gerçekleşeceği konusunda uyardı. Şirket, "2024'te şu ana kadar gördüğümüz dalgalanma bir yana, bu durum istikrarlı bir piyasada bile zor olurdu" açıklamasında bulundu.

Rapor, nakliyecilere "taşıyıcılardan bilgi ve güvence almalarını, taşıyıcı değiştirmeleri halinde yeni ilişkiler ve çalışma uygulamaları kurmaya hazır olmalarını ve daha önce yapmadıkları ticaretlerde ittifakların faaliyet göstermeye başlamasına hazırlıklı olmalarını" tavsiye etti.

Açıklamada ayrıca nakliyecilerin ve komisyoncuların taşıyıcıların farklı stratejilerini ve USP'lerini ve bunların kendi öncelikleriyle nasıl örtüştüğünü göz önünde bulundurmaları önerildi. Bazı taşıyıcılar pazar payına öncelik verip daha düşük fiyatlar sunarken, diğerleri daha yüksek fiyatlar talep edebilir ancak daha iyi hizmet vaat edebilir.

Ocak ayında duyurulan Gemini İşbirliği kapsamında Hapag-Lloyd ve Maersk toplam 3,4 milyon teu kapasiteli 290 gemi işletecek.

Şubat ayında Ocean Alliance üyeleri operasyonel işbirliklerini en az 2032 yılına kadar uzatacaklarını teyit ettiler. Buna göre CMA CGM, Cosco, Evergreen ve OOCL toplam 4,5 milyon teu kapasite ile ana doğu-batı rotalarında faaliyet gösterecek.

Xeneta, "Bu durum THE Alliance'ın geri kalan üyelerini, gruptaki en büyük taşıyıcı olan Hapag-Lloyd'u kaybettikleri için bir belirsizlik içinde bırakıyor" yorumunda bulundu.

Editör: Haber Merkezi