Tamer Kıran'dan 'Kılavuz Kaptanlar Haftası' paylaşımı Tamer Kıran'dan 'Kılavuz Kaptanlar Haftası' paylaşımı

Yunanistan geçtiğimiz ay Ege ve İyon denizlerinde deniz parkı ilan edeceğini duyurmuş, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki gelmişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Yunanistan’ın, Ege sorunları bağlamında öteden beri hemen her platformdan istifade etme çabası içinde olduğu bilinmektedir. İlişkilerimizde son dönemde görülen yumuşamaya rağmen, Yunanistan’ın bu defa da çevreyle ilgili hususları istismar ettiği görülmektedir. Yunanistan'ın statüsü tartışmalı coğrafi formasyonlar üzerinde yaratması muhtemel fiili durumları kabul etmeyeceğimize tekraren dikkat çekeriz" denilmişti.

Miçotakis'ten yeni açıklama

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin açıklama yaptı. Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdiği açıklamasında, Türkiye ile görüşmenin 'Ege'deki sabit pozisyonlarını değiştirdiği yanılsamasına kapılmadan' olumlu olduğu mesajını verdi.

Akışların son derece sınırlı olduğu göç konusunda da işbirliği düzeyinde önemli ilerlemeler kaydettik. Türkiye ile iyi çalışıyoruz. Vize kolaylığı anlaşması da çok önemli zira diğer hususların yanı sıra Doğu Ege adalarına önemli miktarda ziyaretçi akışını da beraberinde getiriyor.

Yunanistan'ın dış politikasının son dört yılda değişmediğinin altını çizen Miçotakis, "Türkiye'nin karşısına güvenle ve kendi kırmızı çizgilerimizi kesin olarak belirleyerek ve aynı zamanda güçlü silahlı kuvvetlerle çıkıyoruz. Türkiye'nin tavrını değiştirmiş olmasını ve barışçıl bir şekilde anlaşmazlıkları çözebilmemizi memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

Deniz parklarının Yunanistan egemenlik alanı içerisinde inşa edileceğini vurgulayan Miçotakis, "Acaba Kiklad Adaları'ndaki bir deniz parkı Türkiye ile mi ilgili? Sizi temin ederim ki Yunanistan bu tartışmalara ulusal sınırlarını kesin olarak çizmiş olarak geliyor" açıklamasında bulundu.

Deniz parkı girişiminin arkasında deniz ekosistemlerini korumaktan başka bir şey olmadığını açıkça ifade ettiğini öne süren Miçotakis, "Türkiye'nin Ege'deki sabit pozisyonunu değiştirdiğine ve Yunanistan'ın tanıdığı tek farklılık olan münhasır ekonomik bölgenin sınırlandırılmasından daha fazla farklılık olabileceğine dair bir yanılsamam yok" cümlelerini dile getirdi.

Deniz parklarıyla ilgili olarak Avrupa Birliği'nin bir üyesi Yunanistan'ın çevrenin korunması açısından yükümlülükleri arttığını ifade eden Miçotakis, "Alonissos Deniz Parkı'mız var ve kimseden izin aldığımızı hatırlamıyorum" dedi.

Editör: Haber Merkezi