Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, 16-17 Nisan 2024 tarihlerinde Atina’da düzenlenecek Okyanuslarımız Konferansı'nda Ege ve İyon denizlerinde 2 yeni deniz parkı ilan edeceğini duyurdu. Yunanistan'ın açıklamasına Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Yunanistan’ın, Ege sorunları bağlamında öteden beri hemen her platformdan istifade etme çabası içinde olduğu bilinmektedir. İlişkilerimizde son dönemde görülen yumuşamaya rağmen, Yunanistan’ın bu defa da çevreyle ilgili hususları istismar ettiği görülmektedir" denildi.

"Ege sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan’a devredilmemiş bazı ada, adacık ve kayalıkların statüsüne ilişkin hususları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını Yunanistan’a tavsiye ederiz. AB dahil üçüncü tarafları da Yunanistan’ın çevre programlarına yönelik siyasi hamlelerine alet olmaması konusunda ikaz etmek isteriz" ifadelerinin yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Öte yandan, uluslararası deniz hukukunun kapalı ya da yarı kapalı denizlerde kıyıdaş devletler arasında çevre konuları dahil işbirliğini teşvik ettiğini, bu bağlamda ülkemizin Ege Denizi’nde Yunanistan’la işbirliğine her zaman hazır olduğunu hatırlatırız.

Süveyş Kanalı gelirinde yüzde 60'lık düşüş beklentisi Süveyş Kanalı gelirinde yüzde 60'lık düşüş beklentisi

Bu vesileyle, Yunanistan'ın statüsü tartışmalı coğrafi formasyonlar üzerinde yaratması muhtemel fiili durumları kabul etmeyeceğimize tekraren dikkat çekeriz.

Söz konusu deniz parklarının Ege Denizi’nde iki ülke arasındaki sorunlar bağlamında hukuki açıdan hiçbir sonuç doğurmayacağını yineleriz."

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi