Maersk, okyanus rotalarındaki bazı tıkanma noktalarını aşmak için adımlar atıyor ve bugün müşterilerine Panama Kanalı'ndaki potansiyel gecikmelerden kaçınmak için alternatif olarak uygun bir rota için yeni bir yaklaşım sunmaya başlayacağını bildirdi. Panama Kanalı'ndaki transit geçiş sayısının azalmasından kaynaklanan aksaklıklarla başa çıkarken nakliyecilere tutarlılık sağlamaya çalışan taşıyıcı aynı zamanda öngörülebilir gelecekte gemileri Güney Afrika'ya yönlendirmeye karar vermişti ve bu da ağ üzerinde baskı yaratıyor.

Maersk, bir müşteri tavsiyesinde şu bilgilendirmeyi yaptı:

“Panama Kanalı'nda devam eden su durumunu ve kargo hareketleri üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurarak, sizi hizmetlerdeki değişikliklerin yanı sıra Maersk'in durumu hafifletmek için neler yaptığı konusunda bilgilendirmek istedik. Yükünüzün mümkün olduğunca az gecikmeyle hareket etmeye devam etmesini sağlamak için Okyanusya ile Amerika arasında faaliyet gösteren OC1 hizmetimizde değişiklik yapıyoruz.”

Maersk'in raporuna göre, bu rota için daha önce Panama Kanalı'nı kullanan gemiler artık Panama Kanalı'nı atlayacak ve kıstak boyunca yaklaşık 50 mil boyunca kargo taşımak için demiryolu kullanan bir "kara köprüsü" kullanacak. Panama Kanalı, ağırlığı ve su çekimini azaltmak için bazı gemilerin konteynırları karadan göndermesini gerektiriyordu, ancak şimdi Panama Kanalı İdaresi'nin günlük geçiş sayısında planlanan daha fazla azalmanın ertelendiğini bildirmesine rağmen, Maersk bu rota için iki gemili çözüm yaratıyor.

Bu hizmet Avustralya ve Yeni Zelanda'daki limanları Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Charleston ve Philadelphia'ya bağlıyor. Yaklaşık 3.000 ila 4.000 TEU kapasiteli küçük gemilerin hizmet verdiği bu rota, mesafe nedeniyle Avustralya'nın Sidney kentinden Charleston'a kuzeye doğru 45 gün ve Philadelphia ile Melbourne arasında güneye doğru 38 gün olarak planlanan uzun bir rota.

Yeni kara köprüsü rotasını açıklayan Maersk, "Bu, biri Atlantik diğeri Pasifik olmak üzere iki ayrı döngü yaratıyor. Pasifik gemileri Balboa, Panama'dan dönerek Latin Amerika ve Kuzey Amerika'ya giden kargoları bırakacak ve Avustralya ve Yeni Zelanda'ya giden kargoları alacak. Atlantik gemileri ise Manzanillo, Panama'dan dönerek Avustralya ve Yeni Zelanda'ya giden kargoları bırakıp Latin Amerika ve Kuzey Amerika'ya giden kargoları alacaklar” açıklamasında bulundu.

Maersk'ten Kızıldeniz'deki aksamalarla ilgili uyarı Maersk'ten Kızıldeniz'deki aksamalarla ilgili uyarı

Kuzey hattında herhangi bir gecikme beklenmezken, nakliyeciler güney hattındaki kutular için bazı gecikmeler yaşayabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar. Bununla birlikte, Panama Kanalı'ndan geçmeye çalışan gemilerin sayısını azaltırken daha iyi bir tutarlılık sağlayacağına ve birincil rotalarda muhtemelen daha büyük gemiler için yer açacağına inanıyorlar.

Panama Kanalı her iki terminalde de transit geçiş için bekleyen 40 rezervasyonlu ve 20 rezervasyonsuz gemi olduğunu bildirdi. Rezervasyonu olmayan gemiler için bekleme süresi yaklaşık 9 ila 10 gün arasında.

Maersk ayrıca kara köprüsü güzergahının kullanımını potansiyel olarak genişletmeyi de düşünüyor. Rota üzerinde Okyanusya ve Asya arasındaki mevcut seferlere benzer şekilde, Meksika Körfezi'nden yapılan sevkiyatları OC1 rotasındaki iki döngülü çözüme bağlamaya çalışacaklarını bildirdiler.

Revize edilen rota, Maersk'in ağındaki zorlukları aşmak için attığı birkaç adımdan biri. Alphaliner'ın haberine göre taşıyıcı, rakip taşıyıcılar Ocean Network Express ve Wan Hai'den yeni inşa edilen iki gemiyi kiralamak gibi alışılmadık bir adım da attı. Yeni inşa edilen ONE Focus (15.000 TEU) Seaspan'a ait ve ONE ile yapılan uzun vadeli bir anlaşmanın parçasıyken, yine yeni inşa edilen Wan Hai A12 ise 13.100 TEU kapasiteye sahip. Alphaliner, Maersk'in bu iki gemiyi Uzak Doğu ile ABD'nin Batı Kıyısı arasındaki rotalar üzerindeki baskıyı hafifletmek için kullandığını bildirdi.

Editör: Haber Merkezi