LNG yeni inşa siparişlerinin sayısı, 34 siparişin verildiği geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki kattan fazla artarak 2024'ün ilk beş ayında 78'e yükseldi. Bu da yaklaşık %129'luk bir artış anlamına geliyor. Büyük LNG sektörü için 174.000 m3'lük yeni inşa fiyatları şu anda yaklaşık %6,1 artışla 269 milyon ABD doları ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

Veson Nautical'ın kıdemli içerik analisti Rebecca Galanopoulos Jones'un analizine göre, LNG gemilerinin değerleri yılın başından bu yana tüm alt sektörlerde ve yaş kategorilerinde artış gösterdi. 140.000 m3'lük 20 yıllık büyük LNG gemileri yaklaşık 10 milyon ABD doları artışla 62,85 milyon ABD dolarından 72,40 milyon ABD dolarına yükseldi ve bu da Ocak 2024'ten bu yana yaklaşık %15'lik bir artışa denk geliyor. 

Şu anda, özellikle Büyük LNG sektörü için sipariş defteri, canlı filoya kıyasla yaklaşık %64'tür. Bu yıl şu ana kadar verilen siparişlerin çoğunluğu Büyük LNG sektöründe olup yaklaşık %74'ünü temsil ediyor ve bunu yaklaşık %23 ile QMAX takip ediyor. Tarihsel olarak, QMAX sektörü için alınan diğer siparişler 2000'li yıllarda alınmıştı, bu da son siparişlerin bir filo yenileme programının parçası olabileceğini gösteriyor. Katar %44'lük pay ile 2024 siparişlerinde başı çekerken, BAE %13 ve Çin %9 ile üçüncü sırada yer alıyor. 

Kazançlar şu anda istikrarlı ancak yılın bu dönemi için olağan olan düşük seviyelerde seyrediyor. LNG spot fiyatları aylık bazda yaklaşık %12 oranında artmış olmasına rağmen... 
Yıllık kazançlar %1 civarında hafif bir düşüş gösterdi. Ancak, jeopolitik belirsizlikler ve daha önce boru hattıyla taşınan Rus gazının yerini almak üzere AB limanlarına teslim edilen LNG miktarındaki artıştan kaynaklanan bu sektöre yönelik olumlu hava, daha yeni ve çevreci gemilere yönelimle birlikte LNG sektörüne yönelik yeni inşa talebinin güçlü kalmasını sağladı. 

Dikkate değer yeni siparişler arasında ADNOC tarafından Samsung ve Hanwha Ocean'da inşa edilmesi planlanan ve 2028'de teslim edilmesi planlanan 174.000 CBM'lik 10 x büyük LNG gemisi yer alıyor. Bu gemilerin değeri 2,7 milyar dolar.

Hindistan gemi geri dönüşüm liginde liderliğini sürdürüyor Hindistan gemi geri dönüşüm liginde liderliğini sürdürüyor

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi