Denizcilere metanol gemilerini çalıştırmayı öğretmek için yeni iş birliği Denizcilere metanol gemilerini çalıştırmayı öğretmek için yeni iş birliği

Uluslararası Denizcilik Örgütü Deniz Çevresini Koruma Komitesi'nin (MEPC) 81. toplantısında sera gazı vergisinin uygulamaya konulmasına ilişkin adım atıldı.

Londra merkezli yeşil denizcilik yönetmeliği gözlemcisi UMAS'tan yapılan açıklamaya göre, toplantıda sera gazı vergisini destekleyen ülkelerin sayısının ve çeşitliliğinin artmasıyla olumlu bir ivme yakalandı. 

Deniz taşımacılığının lobi grubu olan Dünya Denizcilik Konseyi'nden yapılan açıklamada, "MEPC, yakıt standardı ve ekonomik tedbir de dâhil olmak üzere orta vadeli tedbirler için bir çerçeve üzerinde anlaşmaya varmış ve gerekli uzman gruplarını oluşturarak 2050 yılına kadar net sıfır hedefini gerçekleştirecek bir anlaşmanın temelini atmıştır" denildi. 

IMO Genel Sekreteri Arsenio Dominguez örgütün Londra'daki merkezinde gazetecilerle yaptığı bir toplantıda "Bir fiyatlandırma mekanizmamız olacak. Bundan hiç şüphem yok" dedi.

Verginin nasıl işleyeceğine ilişkin ayrıntılar ise eylül ayında toplanacak olan MEPC 82'de tartışmaya açılacak.

Editör: Haber Merkezi