Trabzon'un Sürmene ilçesi Çarşı Mahallesi'nde Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü'nde öğrenim gören öğrenciler ulaşım sorunları nedeniyle özel bir servis kiraladı. Üniversite öğrencilerinin servis kiralamasına kızan minibüs şoförleri öğrencilerin aracının önünü kesti. Servis sürücüsü, öğrenciler ve minibüs şoförleri arasında yaşanan tartışmanın arbedeye dönüşmesiyle bazı öğrencilerin ve servis sürücüsü saldırıya uğradı. Öğrencilerin ihbarı üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Darp raporu alan öğrenciler şikayetçi olurken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Engelleri aşmaya çalışan her kadından ilham alıyorum Engelleri aşmaya çalışan her kadından ilham alıyorum

Öğrenciler sosyal medyada paylaştı

Saldırıya uğrayan öğrenciler seslerini sosyal medyadan duyurdu. Öğrencilerden biri yaşadıklarını X platformunda şöyle paylaştı: "Sürmene dolmuşları çok dolu olduğu için kendimize okul servisi kiraladık. Bugun okul çıkışında Sürmene dolmuşçuları servisin önünü kesip önce şoförümüzü alıp bir odaya çektiler. Biz de salın bizi gidelim diyince bizi de arabadan indirip bütün değerlerimize küfür edip darp ettiler. Elimizde darp raporları ve olaya ait görüntüler de mevcut. Üstelik bu şiddeti gören öğrenciler 2004 ve 2005 doğumlular."

Rektörlükten açıklama

Öğrencilerin darp edilmesine KTÜ Rektörlüğü de tepki gösterdi. KTÜ rektörlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: "Maalesef servis şoförü ve servisin içindeki öğrencilerimiz darp, tehdit ve hakaretlere maruz kalmıştır. Yaşanan çirkin olay ve arbedenin görüntüleri, sosyal medyada tüm açıklığı ile gözler önüne serilmiştir. Çıkan haberler, yayınlanan görüntüler ve öğrencilerimizin şikâyetleri üzerine harekete geçen Sürmene İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olaya karışan şahısları gözaltına almış, Trabzon Valiliğimizce konuya ilişkin çok yönlü bir soruşturma başlatılmıştır. Gelinen noktada, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirleri alacağımızdan ve Türkiye’nin en huzurlu ve öğrenci dostu şehri olan Trabzonumuz sınırları içerisinde, öğrencilerimize hak ettikleri güvenli ortamı sağlamaya devam etmek için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın."

2 kişi gözaltına alındı

Olayla ilgili olarak Trabzon Valiliği bir açıklama yaptı. Valilik tarafından yapılan açıklamada şikayet üzerine 4 kişi hakkında başlatılan tahkikat neticesinde 2 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, "İlimiz Sürmene ilçesindeki KTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü öğrencilerinin dolmuşlarda yer bulamadıkları için servis kiraladıkları gerekçesiyle, kiraladıkları özel servisin önü dolmuş şoförleri tarafından kesilerek servis şoförü ve içindeki öğrencilere tehdit ve hakaret edilip darp edildikleri yönünde sosyal medyada yer alan haberlerle ilgili olarak; servis şoförü ve darp edilen öğrencilerin şikayetleri üzerine şüpheliler Ö.D., K.D., H.S., ve S.Y. hakkında cumhuriyet savcısının talimatıyla başlatılan tahkikat neticesinde şüpheliler Ö.D. ve K.D. gözaltına alınmıştır. Mezkur olayla ilgili valiliğimizce de çok yönlü inceleme başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Editör: Haber Merkezi