Denizcilikte Karbonsuzlaştırma Küresel Merkezi (GCMD) ve Petrol ve Gaz İklim Girişimi (OGCI), enerji verimliliği, düşük karbonlu gelecek yakıtlar ve gemide karbon yakalama konularına odaklanarak denizcilik sektörünün karbonsuzlaştırılması üzerinde çalışmak üzere iki yıllık bir koalisyon ortaklığı anlaşması imzaladı.

25 Haziran'da duyurulan iki yıllık ortaklık çerçevesinde iki girişim, emisyonları azaltmak için enerji verimliliği, amonyak, metanol ve biyoyakıt karışımları gibi geleceğin yakıtlarının yanı sıra gemiler için gemide karbon yakalama ve depolama (OCCS) konularında işbirliği yapacak.

İşbirliğinin bir parçası olarak OGCI, karbon yakalama, kullanma ve depolama (CCUS) merkezlerinde kara tabanlı karbon yakalama projeleri geliştirme konusundaki uzmanlığını ve bilgi birikimini, çok daha erken bir aşamada olan OCCS'yi olgunlaştırmak için ortaklığa getirecek.

Öte yandan GCMD, pilot uygulamalar ve denemeler yoluyla denizcilik sektörünün karbonsuzlaştırılmasını desteklemeyi amaçlıyor. GCMD'nin girişimleri arasında amonyağın denizcilik yakıtı olarak kullanılmasını sağlamak, yeşil yakıtların kalitesini, miktarını ve emisyon azaltımını güvence altına almak, OCCS aracılığıyla karbon değer zincirinin kilidini açmak ve enerji verimliliği teknolojilerinin benimsenmesini ölçeklendirmek yer alıyor.  

Son zamanlarda GCMD'nin projeleri arasında gemide yakalanan karbondioksitin boşaltılmasına ilişkin dönüm noktası niteliğinde bir çalışma, deniz tedarik zincirlerinde biyoyakıtın bozulma eğilimini inceleyen bir rapor ve gemi operasyonlarında uzun vadeli, sürekli biyoyakıt kullanımına ilişkin endişeleri ele alan bir pilot çalışma bulunuyor. 

Yaklaşan 'La Nina' ticaret düzenini etkileyecek Yaklaşan 'La Nina' ticaret düzenini etkileyecek

Yeni ortaklık, OGCI ve GCMD arasındaki "Project REMARCCABLE" olarak bilinen ve uçtan uca gemide karbon yakalamayı geniş ölçekte göstermeye yönelik bir girişim olan mevcut işbirliğine dayanıyor. Bu projenin 1. Aşaması tamamlanmıştır ve bulgular bu yıl içinde yayınlanacak.  

GCMD, bu işbirliğinin ayrıca gemide yakalanan karbondioksitin boşaltılması, dağıtımı, kullanımı ve sekestrasyonu veya kullanımı da dahil olmak üzere OCCS'den sonraki karbon değer zincirinin kilidini açma çabalarını da tamamladığını belirtti. 

OGCI Genel Müdürü Julien Perez şunları söyledi: "Bu ortaklık, enerji ve denizcilik gibi kritik öneme sahip iki sektörün bilgi ve uzmanlıklarını bir araya getirerek bu zor sektörü karbondan arındırmaya yardımcı olacak çözümleri ortaya çıkardığı için emisyon azaltımına yönelik sektörler arası işbirliğinin harika bir örneğidir." 

GCMD CEO'su Lynn Loo ise şunları ekledi: "Gözlerimiz deniz taşımacılığının karbonsuzlaştırılmasında olduğu gibi, deniz taşımacılığının yeni nesil enerjinin üretildiği yerden ihtiyaç duyulan yere taşınmasındaki kritik rolünü de unutmamalıyız. OGCI ile ortaklığımız, gemiciliğin küresel yakıt dönüşümündeki rolüne önemli bir mercek tutacaktır. Koalisyon ortağımız olarak, gemiciliğin net sıfır hedeflerine ulaşması için uygulanabilir çözümler portföyü oluşturmaya yönelik yollar geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz." 

Editör: Haber Merkezi