Çin'in devlet medyası yaptığı açıklamada, kaçakçılıkla mücadeleye yönelik yeni çabalar ve Washington ile Pekin arasındaki üst düzey narkotik karşıtı görüşmelerin ortasında, Çinli yetkililerin bu yıl şimdiye kadar sınır limanlarında 4,5 ton yasadışı uyuşturucu ele geçirdiğini ve 381 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Uzmanlar, fentanil kullanımının önemli bir ölüm nedeni olduğu Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin'i, fentanil yapımında kullanılan ve genellikle Çin'den sevk edilen kimyasalların daha fazla kontrol edilmesi de dahil olmak üzere daha derin bir kanun uygulama işbirliği için zorladığını söylüyor.

Washington ve Pekin kısa bir süre önce uyuşturucuyla bağlantılı büyük bir kara para aklama operasyonunu soruşturmak üzere güçlerini birleştirerek ikili ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde önemli bir adım attılar.

Çin'in en üst düzey savcılığı yaptığı açıklamada, yetkililerin Ocak 2023'ten Mayıs 2024'e kadar 65.000'den fazla yasadışı uyuşturucu vakasını kovuşturduğunu, bunun bir önceki yıla göre yaklaşık üçte bir oranında bir düşüş olduğunu, ancak düşüşün arkasındaki belirli nedenleri ortaya koymadıklarını açıkladı.

Bir basın toplantısında konuşan büyük suçlar savcılık departmanı başkanı Yuan Ming, "yeni uyuşturucu suçu vakalarının oranının artış eğilimi gösterdiğini" söyledi ve internet kullanımı ve çevrimiçi teslimatla işlenenleri saydı.

Yüksek Halk Savcılığı Başsavcı Yardımcısı Chen Guoqing, "Suçluların posta kanalları aracılığıyla uyuşturucu kaçakçılığı suçu işlemesi sorununa yanıt olarak savcılık, uyuşturucu teslimatı suçlarının cezasını sürekli olarak artırdı" dedi.

Rota değişimiyle Süveyş Kanalı'nın geliri 7,2 milyar dolara düştü Rota değişimiyle Süveyş Kanalı'nın geliri 7,2 milyar dolara düştü

Chen, 2023 yılında yetkililerin bu tür suçlardan dolayı 2.100'den fazla kişiyi yargıladığını da sözlerine ekledi.

Basın toplantısı sırasında Çinli yetkililer, Çin'in çeşitli departmanları ve bölgeleri arasındaki işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra yasadışı uyuşturucu kontrolünü geliştirmek için dijital izleme ve 'büyük verinin' gücünden yararlanma sözü verdi.

Editör: Haber Merkezi