İşletmeciler, pazartesi günü yaptıkları ayrı açıklamalarda, Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu'nun Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki petrol terminali ve yakındaki Novorossiysk tesisinin fırtına nedeniyle ham petrol yüklemelerini geçici olarak durdurduğunu söyledi.

Rusya'nın petrol boru hattı operatörü Transneft PJSC'ye göre fırtınanın bu haftanın büyük bölümünde sürmesi bekleniyor. Saniyede 40 metre (saatte 90 mil) kadar kuvvetli olduğu tahmin edilen rüzgarların pazartesi günü de devam etmesi bekleniyordu. Şiddetli kar yağışı Ukrayna'nın güney ve orta kesimlerini de vurdu.

Operatör Transneft'e göre, fırtınanın kopması Novorossiysk terminalinin yüklemelere bugün geçici olarak yeniden başlamasına olanak tanıyabilir.

CPC terminalindeki ham petrol rezervleri neredeyse dolu olduğundan, yalnızca düşük oranda petrol kabul ediliyor. Deniz yoluyla yapılan ham petrol ihracatının büyük bir kısmı için CPC kullanan Kazakistan, üretimi kısmak zorunda kaldı. Enerji bakanlığına göre, Orta Asya ülkesinin petrol üretimi 26 Kasım'da bir önceki güne göre %15'ten fazla düşüşle 214 bin 500 tona veya günde yaklaşık 1,57 milyon varile düştü.

Tahıl durduruldu

Fırtına, Azak Denizi'ni Karadeniz'e bağlayan ve Rusya'nın tahıl ihracatının anahtarı olan Kerç Boğazı'nı da etkiledi. Rusya Federal Nehir ve Deniz Taşımacılığı Ajansı Telegram gönderisinde, kargoların aktarılmasının durdurulduğunu ve fırtına alarmının devam ettiğini söyledi.

Ajans, Rusya'nın hidrometeoroloji ve çevre izleme hizmetinin görünümüne atıfta bulunarak, rüzgar hızlarının günün ilk yarısında saniyede tahmini 23 ila 28 metreden ikinci yarıda saniyede 15 ila 20 metreye düşmesinin beklendiğini söyledi. Sektörden konuya aşina kaynaklara göre, Ukrayna'nın büyük Odesa limanlarından Karadeniz üzerinden yapılan sevkiyatlar hava koşulları nedeniyle durduruldu. Ukrayna'nın altyapı bakanlığı yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Elektrik kesintileri

Ukrayna'nın diğer bölgeleri ve Rusya'nın güneyi de etkilendi. Rus haber ajanslarının Enerji Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak'a dayandırdığı haberine göre, Rusya'nın Dağıstan, Krasnodar ve Rostov bölgelerinin yanı sıra Kırım ile Rusya'nın işgal ettiği Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhia bölgelerinde toplam yaklaşık 1,2 milyon insan elektriksiz kaldı. 

Kızıldeniz'in güneyinde çok sayıda yeni saldırı Kızıldeniz'in güneyinde çok sayıda yeni saldırı

Ukrayna binlerce kişinin etkilendiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi, yoğun kar yağışının güney Odesa ve Mykolayiv bölgelerindeki ana yolların kapanmasına neden olduğunu bildirdi. Ulusal şebekeye göre Ukrayna'daki yaklaşık 2 bin 46 kasaba ve köyde elektrik kesildi.

Kaynak: Bloomberg

Editör: Haber Merkezi