Kanada'yı ve Asya'yı birbirine bağlayacak 'Batı Yeşil Nakliye Koridoru' için mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptı duyurusu, COP28 marjında Ulaştırma Bakanı Pablo Rodriguez tarafından yapıldı.

Uluslararası, çok limanlı, çoklu yetki alanı yeşil nakliye koridoru Prince Rupert, Vancouver ve Edmonton dahil olmak üzere Kanada'dan Asya ve Orta Doğu'daki büyük limanlara kadar uzanacak.

Özellikle, Batı Yeşil Nakliye Koridoru olarak adlandırılan bu koridor eşsiz bir coğrafi konuma sahip olacak. Kuzey Amerika'dan Asya'ya giden en kısa rota; düşük karbon teknolojileri, karbon-nötr aktarma merkezi ve net-sıfır konteyner, sprinter gemiler; daha hızlı, daha küçük ve sadece iki liman arasında gidiş geliş yapmak üzere tasarlanmış gemiler, en yenilikçi sıfır emisyon teknolojilerini kullanarak ve amonyak, hidrojen veya metanol gibi temiz yakıtların dağıtımı, kullanımı ve ihracatı... Hepsi Kanada'da üretilecek.

MSC küresel konteyner gemisi kapasitesinde yüzde 20'lik rekor paya ulaştı MSC küresel konteyner gemisi kapasitesinde yüzde 20'lik rekor paya ulaştı

Açıklandığı üzere, mutabakat zaptı denizcilik sektörü genelinde ortaklıkların gücü ortaya çıkıyor. Ortaklar arasında yerli gruplar, hükümetler, nakliyeciler, gemi inşaatçıları, liman ve terminal işletmecileri, temiz yakıt üreticileri ve temiz teknoloji şirketleri yer alıyor. Tüm taraflar bu koridorun geliştirilmesi için birlikte çalışma konusunda mutabakata vardı.

Kanada, Ulaştırma Bakanı şu yorumu yaptı:
"Daha yeşil, daha sürdürülebilir bir gelecek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bu mutabakat zaptı aracılığıyla, küresel denizcilik sektörünün güvenli, güvenilir ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için ortaklarımızdan irademiz, yatırımlarımızdan ve ivmemizden yararlanıyoruz. Net gelecek sıfır için bir rota belirliyoruz."

Editör: Haber Merkezi