İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda Gemi Brokerleri Derneği Başkanı İsmail Şahin, “Navlun Piyasaları” ile ilgili sunum yaptı.

GF, TIME’ın ‘Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri’ arasında GF, TIME’ın ‘Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri’ arasında

Denizcilik sektörü paydaşlarının 2021 yılının tamamı ve 2022 yılının büyük bölümünde oluşan yüksek navlunlar sayesinde ciddi kazançlar elde ettiklerini belirterek sunumuna başlayan Şahin, “2 yıldan az bir sürede ciddi kâr marjları sağladı” dedi. 2022 yılının son çeyreğinde yaşanan küresel ekonomik krizin doğal sonucu olarak ciddi navlun düşüşlerinin ortaya çıktığı kaydeden Şahin, “Tahıl koridoru anlaşması uzatılmasaydı bu düşüşün çok daha sert olacağı aşikardı. Avrupa’daki Noel ve Çin yeni yılı tatili piyasaları durma noktasına getirdi. Baltık endeksinin 668’lere kadar düşmesi özellikle büyük tonajda ciddi navlun düşüşüne yol açtı. Her ne kadar piyasaların açılmasıyla hareketlenme ve toparlanma beklentisi olsa da, şubat ayı bu seviyelerde geçecek gibi görünüyor. Mart başı itibariyle markette gerekli düzeltmenin oluşacağını, endeksin tekrar binlerin üstüne çıkacağını, ikinci ve üçüncü çeyreğin bu seviyelerde seyredeceğini üçüncü çeyreğin sonları itibariyle ve son çeyrekte marketin tekrar ciddi yükselişe geçeceğini ve 2024 yılının sektörümüz için iyi olacağını öngörüyoruz” dedi.

Yürürlüğe giren IMO düzenlemelerinin emisyon ve sürat kontrolü ihtiyacını ortaya çıkardığına işaret eden Şahin, armatörlerin buna ciddi bir şekilde teknik ve mali hazırlık yapmaları gerektiğini vurgulayarak, “Bu uygulamanın sektörümüzde her şeyi etkileyeceği gibi özellikle büyük tonajda çok büyük etkileri olacak. Sefer sürelerinin uzaması, tonaj arzının yetersiz kalmasına vesile olabilir. Piyasanın 2023’ün ton bazına ciddi şekilde yükselmesine neden olabilir” dedi.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi