Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor

İran, İsrail'in 1 Nisan'da Suriye'nin başkentindeki konsolosluğuna düzenlediği ve aralarında iki üst düzey komutanın da bulunduğu yedi Devrim Muhafızı subayının ölümüne neden olan hava saldırısına misillemede bulunma tehdidinde bulunarak ezeli düşmanlar arasında Gazze'deki İsrail-Hamas savaşı nedeniyle zaten yüksek olan gerilimi daha da tırmandırdı.

İran medyasında yer alan habere göre İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Alireza Tangsiri, "Karşılık vermeden vurulmayız ama misillemede de aceleci davranmayız. Hürmüz Boğazı'nı kapatabiliriz ama bunu yapmıyoruz. Ancak düşman bizi engellemeye gelirse politikamızı gözden geçireceğiz" dedi.

Dünyanın toplam petrol tüketiminin yaklaşık beşte biri günlük olarak boğazdan geçiyor. Analiz firması Vortexa'nın verilerine göre Ocak-Eylül 2023 döneminde Hürmüz'den günde ortalama 20,5 milyon varil ham petrol, kondensat ve petrol ürünü geçti.

Körfez'de İran'ın karşısında yer alan BAE, 2020'de ABD'nin arabuluculuğunda varılan bir anlaşma uyarınca 30 yıl içinde İsrail ile diplomatik bağlar kuran en önemli Arap ülkesi oldu, ancak Abu Dabi'nin Tahran ile normal diplomatik ve ticari ilişkileri de var.

Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Tangsiri, "Siyonistlerin (İsrail) BAE'ye ekonomik amaçlarla değil, daha ziyade güvenlik ve askeri çalışmalar için getirildiğini biliyoruz. Bu bizim için bir tehdittir ve olmamalıdır" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi