Türkiye'den Gazze'ye yardım için yola çıkan 9. gemi El-Ariş Limanı'nda Türkiye'den Gazze'ye yardım için yola çıkan 9. gemi El-Ariş Limanı'nda

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü deniz polisi için ürettirdiği, ilk yerli taşınabilir çok kişilik hiperbarik oksijen tedavi ünitesinin CE belgelendirme ve yangından korunma sistemi uygunluk değerlendirme faaliyetleri Türk Loydu tarafından yürütüldü.

Türk Loydu’ndan yapılan açıklamaya göre, projenin yangın yangından korunma sisteminin uygunluk değerlendirme faaliyetleri “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” ve “NFPA 99 (The National Fire Protection Association) Standardı” isterlerine göre, CE belgelendirme faaliyetleri ise 2014/68/AB Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği’ne göre yürütüldü.

Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezi’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanan taşınabilir basınç odası, başta deniz polisi dalgıçları olmak üzere acil durumlarda 4+2 kişinin tedavi görebileceği, 8 bar basınca dayanıklı, içerisinde kontrol panelleri ve oksijen sistemlerinin olduğu hareket halinde dahi kullanılabilecek bir sistem. Basınç odasının, Türkiye’nin herhangi bir yerinde ihtiyaç halinde kullanılmak üzere özel imal edilen konteyner içine yapıldığı, gerek Çanakkale’deki eğitim merkezinde gerekse Türkiye’nin farklı noktalarında kullanılabileceği bildirildi.

Karayolu ile de taşınabilen basınç odası, testlerinin tamamlanmasının ardından Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne teslim edilerek emniyet envanterinde yerini aldı.

Editör: Haber Merkezi