Clarksons Research'e göre, ikinci el tanker fiyatları son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, ikinci el dökme yük gemisi fiyatları da küresel mali krizin ardından yaşanan zirveye yakın seyrediyor.

İkinci el tanker fiyatları 2021'in başından bu yana %98 artışla neredeyse iki katına çıkarken, dökme yük gemilerinin fiyatları %85 arttı.

Clarksons tarafından yapılan analiz, bilgili yatırımcıların son yıllarda VLCC yatırımlarından ne kadar büyük kârlar elde edebileceğini gösteriyor. 

Clarksons'ın tahminlerine göre, iki yıl önce satın alınan, spot olarak işletilen ve bugün satılan beş yaşındaki bir VLCC, faaliyet giderlerinden sonra tahmini 26 milyon dolar kazanç ve varlık oyununda 30 milyon dolar, yani toplam 56 milyon dolarlık bir yatırım getirisi sağlayabilirdi. Bu da 70 milyon dolarlık ilk harcamadan iki yılda %80'lik bir getiri anlamına geliyor.

"Evyapport'taki kaza nedeniyle yeni rota arayışı kaçınılmaz" "Evyapport'taki kaza nedeniyle yeni rota arayışı kaçınılmaz"

İkinci el suezmax fiyatları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana geçen iki yıl içinde yükseldi.

Yunan broker Xclusiv'in analizine göre, beş yaşındaki bir suezmax Şubat 2022'de 47 milyon dolar değerindeyken, şu anda yaklaşık 83 milyon dolara mal oluyor. 10 ve 15 yaşındaki varlıkların fiyatları ise iki kattan fazla artmış durumda. Ayrıca, son dört aylık dönemde suezmax fiyatları ivme kazanmış, beş yıllık ve 10 yıllık değerler sırasıyla %12 ve %14 artış gösterdi.

Xclusiv'e göre, Ekim 2023'ün başından bu yana, ikinci el bulker fiyatları ivme kazandı ve capesize sektörü hem fiyatların hem de satış faaliyetlerinin son yıllara kıyasla yüksek seviyelerde seyrettiği özel bir artış yaşadı. Özellikle, beş yaşındaki, 10 yaşındaki ve 15 yaşındaki gemilerin değerleri sırasıyla %18, %27 ve %23 oranında artarak son beş yıllık dönemin en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu iyimserlik canlı bir satış piyasasına dönüşüyor. Ekim 2023 ile Şubat 2024 arasında 55 capesize el değiştirdi.

Kamsarmax sektörü de yükselen fiyatlar ve aktif satışlarla capesize trendini yansıtıyor.

Xclusiv, "Bu yükseliş eğilimi muhtemelen geçmişe kıyasla yeni inşa teslimatlarının sınırlı olmasından, navlun oranlarında uzun vadeli bir toparlanmaya yönelik yatırımcı iyimserliğinden ve birçok gemi sahibinin portföyünü farklı gemi segmentlerine yaymak istemesi nedeniyle varlık çeşitlendirmesinden etkileniyor" dedi.

Geçen yıl büyük bir düşüş yaşayan konteyner gemisi fiyatları, Kızıldeniz'deki nakliye krizi sayesinde yeniden yükselme sinyalleri veriyor.

Braemar'daki brokerlar bugün 11 yaşındaki 1.850 teu'luk Starship Leo'nun 16 milyon dolarlık satışının, ekolojik eğilimli her şeye yönelik güçlü talebin bir başka işareti olduğunu belirtti.

Braemar, "Bu satırların yazıldığı sırada tüm segmentlerde çeşitli gemiler için görüşmeler ve alım satımlar devam etmekte olup, talep seviyeleri genel olarak yükselmiştir" dedi.

Geçen yıl gemilerin el değiştirdiği en yüksek ikinci yıl oldu ve bu yılın ilk iki ayı 2024'ün S&P rekorlarını kırabileceğini gösteriyor. Clarksons'a göre, bu yılın ocak ve şubat aylarında 10 milyar dolar değerinde 27 milyon dwt'lik ikinci el tonaj el değiştirdi.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi