Titanik, 1912’de yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisiydi. 15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülmüştü. Filmlere konu olan bu gemi döneminde bir efsane olsa da yılların geçmesi ile birlikte artık karşımıza çok daha büyük gemiler çıkıyor. Icon of the Seas ise bu konuda zirveyi temsil ediyor.

Tamer Kıran'dan '15 Temmuz' mesajı Tamer Kıran'dan '15 Temmuz' mesajı

Icon of the Seas, 2024 yılının başında yolculuğuna başlıyor

Royal Caribbean International tarafından üretilen Icon of the Seas, geçtiğimiz günlerde Finlandiya’da ilk test yolculuğuna çıktı. Icon of the Seas, geminin tahrik ve manevra sistemlerini zorlamak için dört günlük bir testten geçti. Brüt tonajı 250 bin 800 olan gemi, ağırlık olarak bir uçak gemisinin 2,5 katı. Yeni ikonik gemi boyut olarak ise efsanevi Titanik’in 5 katı.

Yeni dev, Ocak 2024’te hizmete girdiğinde dünyanın en büyük yolcu gemisi olacak. 5 bin 600 kişiye hizmet edecek olan geminin mürettebat sayısı ise 2 bin 350 olarak belirtiliyor. Toplamda yaklaşık olarak 8 bin kişiye ev sahipliği yapacak gemi, ilk yolculuğa çıkacağı günü bekliyor.Icon of the Seas, dünyanın en büyük yolcu gemisi unvanını elinde bulunduran art arda yedinci Royal Caribbean gemisi olacak. Şirketin 2006’da piyasaya sürdüğü Freedom of the Sea de döneminde en büyük yolcu gemisi olarak anılıyordu.

Şirketin sonrasında tanıttığı 6 gemi de dünyanın en büyük yolcu gemisi ünvanını ele geçirmeyi başardı. Son olarak bu ünvanı taşıyacak olan Icon of the Sea ise Ocak 2024’te Miami’de ilk ticari yolculuğuna çıkacak. Royal Caribbean’ın 2026’ya kadar Ion of Seas’e iki kardeş gemi daha inşa edecek.Turizmde COVID-19 salgınının neden olduğu düşüşe rağmen Royal Caribbean International, yeni yolcu gemileri ile turizmin hareketlenmesine katkıda bulunacak gibi görünüyor. Peki siz The Icon of the Seas hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi