Bakanlıktan yapılan açıklamada ihracat yapılan ülke sayısının da ürün çeşitliliğinin da attığına vurgu yapıldı. Bakanlık şu ifadeleri kullandı: “Toplam imalat sanayi ihracatımızda orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin payı 2022’de yüzde 36.9’a, 2023 ilk beş ayda ise yüzde 40.8’e taşınmıştır. Bakanlığımızın çalışmalarıyla birlikte ihracatçılarımız dünyada ayak basılmadık nokta bırakmamış, 2022’de Ceuta’dan Cocos Adaları’na, Falkland’dan Kuzey Mariana Adaları’na kadar dünyanın en zor köşelerine dahi ulaşarak, toplamda 229 ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir. 2023’ün ilk 5 ayında ihracat yapılan ülke sayısı 226’dır.”

Türkiye’nin Ihracat yapmayan ili kalmadığı belirtilen açıklamada, “2022’de 24 ilimiz 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmiştir. 2022 sonu itibarıyla ihracatçı firma sayısı ise 114 bini aşmış ve kara lojistiğindeki gücümüzün göstergesi olarak 2022’de kapı gruplarına göre Türkiye’den ihraç taşıma sayısı 2 milyonu aşmıştır. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla, önümüzdeki dönemde pek çok yeni proje ve strateji ile devam ettirmek için Ticaret Bakanlığı olarak bölgesinin ihracat üssü olmayı başaran Türkiye’yi, küresel ihracatın güçlü ülkeleri arasına taşıyacağız” denildi.

Sahil Güvenlik ekipleri alabora olan bottaki 2 kişiyi kurtardı Sahil Güvenlik ekipleri alabora olan bottaki 2 kişiyi kurtardı

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi