Maersk ve Hapag-Lloyd'un hisseleri, Danimarka'da yayımlanan ShippingWatch dergisinde yer alan ve Husi isyancılarıyla armatörler arasında görüşmeler yapıldığını ve bazı güvenli geçiş anlaşmaları üzerinde mutabakata varıldığını belirten bir haberle sarsıldı. Haberde anlaşma yaptığı iddia edilen şirketlerin isimleri verilmedi.

Maersk A/S Kopenhag'da daha önce %8,4'e kadar düştükten sonra %5,7 düşüşle kapanırken, Hapag-Lloyd Frankfurt'ta daha önce %10,5'e kadar düştükten sonra %8,2 düştü. Düşüş yaşayan diğer şirketler arasında Kuehne & Nagel ve Frontline da yer aldı.

MSC, Asya ve Meksika'yı birbirine bağlayan Dhalia hizmetini başlattı MSC, Asya ve Meksika'yı birbirine bağlayan Dhalia hizmetini başlattı

Maersk ve Hapag-Lloyd, gemilerin Kızıldeniz'den güvenli geçişini kolaylaştırmak için Husilerle herhangi bir anlaşma yaptıkları iddiasını yalanladı.

Güvenli geçiş anlaşması, Asya ve Avrupa arasında daha hızlı sefer mesafesi anlamına gelecek, bu da gemi arzının artmasına ve nakliye ücretlerinin düşmesine neden olacak. Konteyner şirketlerinin hisse senetleri geçtiğimiz haftalarda isyancıların saldırıları nedeniyle firmaların bölgeden uzak durmasıyla fiyatların artacağı tahminleriyle yükselmişti.

Husiler son birkaç hafta içinde en az 24 ticaret gemisine saldırdı ve yüzlercesini Afrika'nın etrafındaki uzun yoldan gitmeye zorladı. Yük miktarının yanı sıra, sefer mesafesi de gemi talebinde bir diğer kritik ölçüt olduğundan, bu sapmalar nakliye maliyetlerinin çok daha yüksek olmasına yardımcı oldu.

ShippingWatch, anlaşmanın nakliye şirketlerinin güvenli bir şekilde geçişlerine izin verilmesi karşılığında İsrail'e gitmemeyi kabul etmelerini içereceğini paylaştı.

Editör: Haber Merkezi