Bir ateşkes anlaşmasına varılması halinde saldırıları durdurup durdurmayacakları sorulan Husi sözcüsü Muhammed Abdüsselam Reuters'a yaptığı açıklamada Gazze'ye yönelik kuşatmanın sona ermesi ve insani yardımların girişinin serbest bırakılması halinde durumun yeniden değerlendirileceğini söyledi.

Abdülselam, "İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı ve kuşatma durmadıkça Filistin halkına yardım eden hiçbir operasyon durdurulmayacaktır" dedi.

İran, Basra Körfezi'nde kaçak yakıt taşıyan petrol tankerine el koydu İran, Basra Körfezi'nde kaçak yakıt taşıyan petrol tankerine el koydu

Kasım ayından bu yana Kızıldeniz ve Bab-el Mendeb Boğazı'nda, Gazze savaşında İsrail'e karşı Filistinlilerle dayanışma eylemleri olarak tanımladıkları Husilerin tekrarlanan saldırıları nedeniyle nakliye riskleri arttı.

ABD ve İngiliz kuvvetleri Husilere ait tesislere çeşitli saldırılarla karşılık verdi ancak şu ana kadar saldırıları durdurmayı başaramadı.

Dünyanın önde gelen konteyner şirketlerinden Maersk salı günü yaptığı açıklamada müşterilerine Kızıldeniz'de yılın ikinci yarısına kadar sürecek aksaklıklara hazırlıklı olmalarını ve tedarik zinciri planlamalarına daha uzun transit süreleri eklemeleri gerektiğini söyledi.

Denizciler ateş hattında kalmaya devam ediyor ve yüksek riskli bölgelere girerken çifte ödeme almak ve Kızıldeniz'den geçen gemilerde yelken açmayı reddetme hakkına sahip olmak için anlaşmalar imzaladılar.

Editör: Haber Merkezi