Almanya'dan Mısır'a giderken yanan yük gemisinde 498'i elektrik bataryalı olmak üzere toplam 3.783 araç bulunuyordu

69 yaşındaki gemi battı, denize petrol sızdı 69 yaşındaki gemi battı, denize petrol sızdı

Hollanda, yaklaşık 4 bin araç taşıdığı sırada yanan yük gemisini, kurtarma operasyonunun bir parçası olarak güvenli bölgeye çektiğini duyurdu. 

Bayındırlık ve Su Yönetimi Bakanlığı, geminin Hollanda adaları Ameland ve Schiermonnikoog'un kuzeyinde bir yere götürüldüğünü kaydetti. Geminin geçici yerinin nakliye rotalarından daha uzakta ve rüzgardan daha korunaklı olduğu belirtildi.

Almanya'dan Mısır'a gitmekte olan Panama bandıralı Fremantle Highway'de 26 Temmuz'da çıkan yangında bir Hintli mürettebat hayatını kaybetti; denize atlayan yedi kişi de yaralandı.

Geminin sahibi olan Japon Shoei Kisen, 21 kişilik mürettebatın tamamının Hintli olduğunu duyurdu. 

Kiralama şirketi "K" Line, gemide 498'i elektrik bataryalı olmak üzere toplam 3.783 araç bulunduğunu kaydetti. Şirket, araç markaları hakkında bilgi vermedi. 

Denizcilik yetkilileri ve sigortacılar, elektrikli araçların lityum-iyon bataryalarının normal bir araca göre iki kat enerjiyle yandığı için sektörün risklere ayak uyduramadığını bildiriyor. 

18 bin 500 tonluk Fremantle Highway, Singapur'daki son varış noktasından önce Almanya'daki Bremerhaven ile Mısır'daki Port Said arasında seyrediyordu. 

Aynı bölgede 2019 yılının başlarında meydana gelen bir fırtınanın ardından bir gemiden yaklaşık 340 konteyner yuvarlanmış ve kilometrelerce uzunluktaki el değmemiş kıyı şeridini plastik ve polistirenle kirletmişti.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi