Hindistan Savunma Bakanlığının Kızılıdeniz'deki saldırılara karşı Hint konteyner gemilerine koruyucu eskort sağladığı belirtildi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir hükümet kaynağı, konteynerlerin Afrika çevresinde daha uzun bir deniz rotası izlemesi nedeniyle geri dönüş sürelerinde 14 günlük gecikmelerle karşılaşabileceğini ve bunun da daha yüksek nakliye ve sigorta maliyetlerine neden olabileceğini ekledi.

İngiltere'den gölge filo ve kargo gemilerine ilk yaptırım İngiltere'den gölge filo ve kargo gemilerine ilk yaptırım

Kaynak, "Gemilerin bölgeden kaçmak ve daha uzun bir rota kullanmak zorunda kalması nedeniyle navlun ve sigorta maliyetleri arttı. Konteyner sıkıntısı yok ancak geri dönüş süresinin daha uzun olduğunu görüyoruz" dedi.

Husi militan grubunun, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki askeri harekâtına yanıt olarak ticari gemilere yönelik deniz saldırılarını artırmasının ardından gemiler Kızıldeniz'den kaçmaya başladı.

Konuyla ilgili doğrudan bilgiye sahip olan kaynak yaptığı açıklamada, "Birçok sevkiyat Savunma Bakanlığı'nın yardımıyla açık denizlerde güvenlik eşliğinde götürülüyor" dedi.

Hindistan Donanması bu haftanın başlarında, bölgeden geçen ticari gemilere yardım etmek için orta ve kuzey Umman Denizi'nde fırkateyn ve muhriplerden oluşan görev gruplarının konuşlandırıldığını söyledi.

Pazar günü yayınlanan açıklamada, "Uzun menzilli deniz devriye uçakları ve RPA'lar (Uzaktan Kumandalı Uçaklar) tarafından yapılan hava gözetimi, tam bir deniz alanı farkındalığına sahip olacak şekilde geliştirildi" denildi.

Kaynak: marinelink.com

Editör: Haber Merkezi