Temel hizmet alanını deniz dizel motoru tamir ve bakımı olarak belirleyen Optima Power, deniz dizel motorlarının rutin bakımı, revizyonu ve onarımı konusunda uzmanlaşmış bir firma. Büyük çaplı düşük hızlı (2 zamanlı) ve orta hızlı (4 zamanlı) dizel motorların çoğu üreticisi ve modeline bakım ve servis hizmeti verdiklerini söyleyen Optima Power Kurucu Genel Müdürü Adem Çakmak, “Nitelikli, deneyimli mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz, ana makinelerin ve yardımcı makinelerin bakımını, gemilerde veya atölyemizde gerçekleştirme becerisine sahip. Müşterilerimiz için orta ve düşük devirli motorların tamir ve bakım tamamlanma süresini kısaltmak amacıyla ekip üyelerimiz, atölye ve ekipmanlarımızın desteğiyle her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanmış durumda” diyor.

Haziran 2023’te kuruldu

Gemi boya sektörü envanter ve ruhsatlandırma sıkıntısıyla baş başa Gemi boya sektörü envanter ve ruhsatlandırma sıkıntısıyla baş başa

Sektörde uzun yıllar edindiği tecrübeyle Haziran 2023’te kurduğu Optima Power ile yola devam eden Adem Çakmak, “Denizcilik ve özellikle tamir bakım piyasasında dünya çapında bir marka olmak istiyoruz. Bir müşterinin sadece bir gemisini değil, tüm gemilerine hizmet vermek amacıyla hareket ediyoruz. Bu konuda toplamda 50 kişilik bir kadromuz var hedefe doğru ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

Çalışmadığımız armatöre de destek veriyoruz

Hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti konusunda da bilgiler veren Çakmak, “Biz onlarla çalışalım ya da çalışmayalım herkese hizmet vermeye çalışıyoruz. Başka bir yerden hizmet alan bir armatör aradığı zaman ona cevap verebiliyoruz. Bu da ilerleyen süreçlerde bizi ön plana çıkartıyor. Böyle olunca da armatör, sorduğu her soruya cevap aldığını, her sorununu çözmek için uğraşıldığını görünce bir sonraki tamir bakımını bize vermekte tereddüt etmiyor. Açıkçası bu bizi mutlu eden ve daha fazla çalışma konusunda teşvik eden bir durum. Bunun yanında teknik altyapımız da çok güçlü. Makinelerle alakalı hem tecrübeli kadromuz var hem de teknik olarak bütün dokümanlara sahibiz. Bunu sadece yerli armatörle değil dünya çapında yapıyoruz. Dünyanın bilinen önemli firmalarına hizmet veriyoruz ve sistemlerinde yer alıyoruz” ifadelerini kullandı. Workshop Services

Yedek parça tedarikine başladık…

Yedek parça tedarikine de başladıklarını ifade eden Çakmak, “Bununla ilgili olarak firmamız Optima Power, Tuzla Tersaneler bölgesinde bulunan ProMarine Solutions firmasıyla birlikte ‘Pro-Optima Power Solutions’ adı altında müşterilerimizin yedek parça taleplerini de karşılamayı hedeflemektedir. Artık müşterilerimize daha geniş bir yelpazede hizmet ederek hem servis hem de yedek parça imkânı sunabileceğiz. Burada hem kendimizin hem de müşterilerimizin taleplerine hızlı cevap vermiş olacağız. Amacımız müşterilerimizden gelen taleplere stoklu olarak cevap verebilmek ve müşterilerimizin gemilerini optimum zamanda teslim edebilmektir.’’ dedi.

Kriz bizi etkilemiyor

Son dönemde dünyada denizcilik sektörünü etkileyen konulara da değinen Çakmak, “Dünya çapında bir kriz var ancak ben bu krizi kişilerin yarattığını düşünüyorum. Firmalar eninde sonunda Tuzla ya da Yalova tersaneler bölgesine geliyor. Burada tercih edilmek çok önemli. Ben pandemi dönemindeki krizde de pandemi sonrasında etrafımızda yaşanan savaşlardan dolayı da etkilendiğimi söyleyemem. Aynı şekilde iş akışı devam ediyor. Müşterinin sizi tercih etme sebeplerini ortaya çıkarmak lazım. Biz de yaptığımız işle, verdiğimiz hizmetle, sunduğumuz teknik yardımlarla yeni müşterilere ulaşmada zorluk yaşamıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Workshop Reconditioning Services

Dünyanın her yerine hizmet veriyoruz

Çakmak, “Biz tersanelere gelen gemilere de Türk limanlarına gelen veya yurt dışındaki gemilere de hizmet veriyoruz. Bizim ‘Flying Team’ adlı ekibimiz var. Bu ekip sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde bir gemiye çıkıp bakımımızı yapabiliyoruz. Biz hedeflerimize adım adım ulaşıyoruz. Bugün Tuzla tersaneler bölgesinde bizimle aynı işi yapan toplam 87 firma var. Bu firmaların arasında ilk üçe gireceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Hedeflediğimiz noktaya yaklaştık, hatta geldik diyebiliriz. Biraz daha kurumsal bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Biraz daha zamana ihtiyaç var o açıdan. Birçok büyük grupla anlaşma imzaladık. Onların sisteminde yer alıyoruz. Hem yedek parça hem de servis olarak hızlı bir şekilde aksiyon alabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyüme hedefi, personel sıkıntısı

Sektördeki kalifiye eleman sorunundan da söz eden Çakmak, “Piyasadaki personel sıkıntısı en başta da vardı hala var. Bunu çözmek için kendi yöntemlerimizi hayata geçirdik. İlk kurulduğumuzda yeni personeller aldım. Bu personelleri kendi kültürümüze göre yetiştirdik. Şu an belli bir kapasiteye ulaştılar. Kalifiye elemanları bünyemizde tutmak ve almak istiyoruz. Tuzladaki 87 firma içerisinde şartları en iyi olan firmalardan biriyiz. Bu da tercih edilme sebeplerimiz arasında yer alıyor. İşçi alımı konusunda büyüyeceğiz. 50 kişilik kadromuz var ama bu sayı artacak” dedi.

Kaynak: 7DENİZ DERGİSİ

Editör: Haber Merkezi