Güney Afrika'nın başlıca limanlarından birçoğu şiddetli rüzgârlar nedeniyle kapalı kalırken, yapılan bir analiz hava koşullarının bölgedeki konteyner trafiğini durma noktasına getirdiğini gösteriyor. SAMSA (Güney Afrika Deniz Güvenliği Otoritesi) ayrıca salı gecesi terk edilmiş bir kargo gemisinin kıyıya vurmasının ardından acil bir kurtarma operasyonunun devam ettiğini bildirdi.

LSEG Shipping Research Küresel Denizcilik ve Tarım Başkanı Fabrice Maille, "Ümit Burnu'nda konteyner gemileri için doğuda ve batıda tam bir durma söz konusu" dedi. Veriler, 8 Temmuz Pazartesi gününden bu yana Ümit Burnu'ndan hiçbir konteyner gemisinin geçmediğini gösteriyor ki bu da Kızıldeniz'den geçen rotalardan sapmalar nedeniyle tıkanıklık ve gecikmelere katkıda bulunduğunu belirtiyorlar.

LSEG Kıdemli Hava Durumu Analisti Isaac Hankes, Güney Afrika kıyılarındaki dalgaların geçtiğimiz 7 Temmuz Pazar günü bölgeyi etkileyen güçlü bir kasırga ve normalin çok altında seyreden sıcaklıklarla aynı zamana denk geldiğini belirtti. Kıyı bölgesinin büyük bir bölümünde şiddetli rüzgarlar ve şiddetli yağmur görüldüğünü belirten Hankes, bu durumun haziran ayındaki koşullara benzer olduğunu kaydetti. 

Hankes, "Bu hafta içinde Güney Afrika'yı etkilemesi muhtemel bir kasırga daha var" uyarısında bulunurken, hava koşullarının önümüzdeki hafta ılımlı hale gelebileceğini belirtti. Yerel tahminciler ayrıca zarar verici dalgaların artık Durban çevresindeki doğu kıyılarına da ulaşacağı konusunda uyardılar.

Rusya: Karadeniz'deki NATO gemilerini tehdit olarak görüyoruz Rusya: Karadeniz'deki NATO gemilerini tehdit olarak görüyoruz

Pazartesi günü erken saatlerde terk edilen Panama bandıralı Ultra Galaxy adlı bulker, şiddetli denizlerde sürüklenmeye devam etti. SAMSA, bir kurtarma römorkörünün salı günü gemiye ulaştığını ve gemi dün gece geç saatlerde Cape Town'un kuzeyinde Brand se Baal olarak bilinen sahildeki uzak bir bölgede karaya oturduğunda durumu izlediğini bildirdi. İkinci bir kurtarma römorkörü de salı gecesi Cape Town'dan ayrılarak ek mürettebat ve ekipmanla birlikte bölgeye doğru yola çıktı.

SAMSA, geminin düşük sülfürlü bunker yakıtının yanı sıra hidrolik ve diğer yağlarla yüklü olduğunu bildirerek büyük bir petrol sızıntısını önlemek için adımlar atıyor. Ayrıca geminin torbalanmış gübre yükü taşıdığı da tespit edildi. 

Güney Afrikalı liman işletmecisi Transnet de Cape Town Konteyner Terminalinde cumartesi gününden bu yana yüksek dalgaların yaşandığı limanda üç geminin rüzgârla sürüklendiğini açıkladı. Transnet limanı izlemeye devam ederken Perşembe günü dört geminin daha gelmesi planlanıyordu. Port Elizabeth Konteyner Terminali'nde de bir gemi rüzgâra bağlı durumda. Gqeberha'daki Ngqura Konteyner Terminali pazar gününden bu yana kapıları kilitli olarak kapalı tutuluyor.

Maersk daha önce gemilerinde gecikmeler yaşanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Çoğu büyük taşıyıcı gibi Maersk de Kızıldeniz rotalarındaki güvenlik sorunları nedeniyle gemilerini Cape çevresine yönlendiriyor.

Editör: Haber Merkezi