Bloomberg HT’ye konuk olan Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Kuşadası'nın 20. yaş gününde, kruvaziyer turizmini ve şirketin yatırım planlarını değerlendirdi.

Kutman, Türkiye’nin kruvaziyer turizminden hak ettiği payı almadığını belirttiği konuşmasında, kruvaziyerle Türkiye’ye gelen turist sayısının 3 milyona yakın olması gerektiğini söyledi.

“İstanbul'a çok ciddi en az 4 gemilik kruvaziyer limanı lazım” diyen Kutman, İstanbul’da mutlaka homeport limanının olması gerektiğinin altını çizdi.

Şirket olarak, dünyada 29 kruvaziyer limanı işlettiklerini belirten Kutman, her yıl portföylerine 3-4 liman ekleyeceklerini söyledi. Kutman yatırım çalışmaları hakkında, “Karayipler'de Nassau Limanı'na 300-330 milyon dolar yatırım yaptık. Global Ports, St. Lucia Limanı için imtiyaz sözleşmesi imzaladı. St. Lucia Limanı'nı iki ay içinde devralmış oluruz. Karayipler'de ise büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

Peru limanında iş kazası: Bir çalışan hayatını kaybetti Peru limanında iş kazası: Bir çalışan hayatını kaybetti

Kutman, farklı bölgelerde 1-2 liman anlaşmasını 2 hafta içinde açıklayacaklarını vurguladığı konuşmasında Avustralya, Çin, Japonya ve İngiltere'de liman baktıklarını söyledi.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi