Giresun Liman İşletmeciliği A.Ş. Liman İşletme Müdürü Murat Solak, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyaret sırasında yaptığı açıklamada Giresun Limanı’nda konteyner taşımacılığı hizmeti vermek için imalatçı ve ihracatçı firmalardan gelen taleplerin sonuca ulaştığını belirten Liman İşletme Müdürü Solak, “Bildiğiniz üzere 2018 yılında devraldığımız Giresun Limanı’nı altyapı ve üstyapı yatırımlarımızla modernleştirdik ve dünyanın ilk organik tarımsal ürünler ve gıda hammaddeleri ticareti yapılan limanı haline getirdik. Bölge ekonomisi ve istihdama katkısı her geçen gün artan limanımız, yeni yaptığımız bir anlaşma ile bundan böyle çok daha aktif kullanıma sunulacaktır” dedi.

“Giresun Limanı için dünyanın en büyük konteyner taşımacılığı yapan firmalardan MSC (Mediterranean Shipping Company) ile uzun süren görüşmeler neticesinde anlaşma sağladık” diyen Solak şunları kaydetti:
“MSC firması konteyner hattına bundan böyle Giresun Limanı’nı da ekleyerek düzenli seferler yapmaya başlayacaktır. Limanımıza ilk konteyner gemisinin bu hafta içerisinde yanaşacağını Giresun Ticaret ve Sanayi Odası vasıtasıyla iş dünyamıza büyük bir mutluluk ile müjdelemek isteriz. Konteyner hattı, bölgede faaliyet gösteren ithalat ve ihracatçı firmalarının lojistik maliyetlerini düşürerek, ticari sirkülasyonu artıracaktır. Bu da istihdama olumlu yansıyarak, bölge ekonomisine katkı sağlayacak, Giresun bazlı Türkiye ihracatını da yükseltecektir.”

Ümit Burnu'ndaki petrol ticareti tankerlerin rotalarını değiştirmesiyle arttı Ümit Burnu'ndaki petrol ticareti tankerlerin rotalarını değiştirmesiyle arttı

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu da Solak’ın açıklamalarının ardından Giresun Limanı’nın aktif hale gelmesi dolayısıyla yüklenici firmaya teşekkür ettiğini belirterek, “Limanın aktif bir liman hüviyetinden çevreye duyarlı halde çalışması bizlerin en önemli kriteridir. Bu kapsamda konteyner hizmeti, ihracat-ithalat sürecinin vazgeçilmez deniz yolu taşımacılığının kilit noktasıdır. Uzun zamandır takibimizde olan konteyner hattının Giresun Limanı’na dâhil edilecek olması hem ilimiz, hem ülkemiz adına ciddi faydaları içinde barındırmaktadır” diye konuştu.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi