ABD'de Baltimore'da bulunan Francis Scott Key Köprüsü, Dali isimli geminin çarpmasıyla birlikte yıkılmıştı. 6 kişinin hayatını kaybettiği facianın ardından geçişleri sağlamak için ikinci kanal açıldı.

İkinci geçici kanal 14 feet derinliğe, 280 feet yatay açıklığa ve 124 feet dikey açıklığa sahip bulunuyor. 
Geçişlere yalnızca gündüz saatlerinde liman kaptanının takdirine bağlı olarak izin verilecek. Bu kanal, yıkılan köprünün kuzeydoğu tarafında 1 Nisan'da açılan 11 feet derinliğindeki kanala ilave olarak açıldı.

Key Bridge Müdahale 2024 operasyon bölümü şefi ABD Sahil Güvenlik Komutanı Baxter Smoak, "Bu iki alternatif kanalın açılması ve kritik müdahale kaynaklarının geçişinin yanı sıra bölgedeki ilk ticari trafik hareketleri, müdahale çabalarımızda önemli bir kilometre taşıdır" dedi. 

26 Mart'ta çöken köprünün enkazının 2 adet vinç mavnası, 650 tonluk vinç ve 350 tonluk vinç kullanılarak kaldırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Yetkililer, köprünün etrafındaki 2.000 yardalık güvenlik bölgesinin yürürlükte kaldığını ve liman kaptanı tarafından izin verilmedikçe halk tarafından girilemeyeceğini söyledi. 

ABD, Gazze'ye inşa ettiği liman için tarih verdi ABD, Gazze'ye inşa ettiği liman için tarih verdi

Baxter Smoak, "Bir numaralı önceliğimiz derin su çekim kanalının açılması olmaya devam ediyor. İlerlerken aynı zamanda kapasitesi artırılmış ilave güzergâhlar açmaya odaklanmış durumdayız" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi