ABD Baltimore'daki Francis Scott Key Köprüsü, 26 Mart'ta Dali isimli yük gemisinin çarpması nedeniyle yıkılmıştı. Kazada 6 kişi hayatını kaybetmişti.

Köprüye çarparak yıkılmasına neden olan Dali isimli gemiyi işleten Singapurlu armatör ve bir gemi yöneticisi, sorumluluktan kaçınmak için mahkemeye başvurdu.

Grace Ocean, 10,000 teu'luk geminin sahipleri ve gemi yöneticisi Synergy Marine, avukatları Duane Morris ve Blank Rome aracılığıyla, kazadan sorumlu olmadıklarını iddia ettiler.

Dilekçede ayrıca tüm davaların Baltimore'daki federal mahkemede birleştirilmesi amaçlanıyor ve mahkemeden talepler için 24 Eylül'e kadar son başvuru tarihi verilmesi isteniyor. 

Dilekçede, "Kaza, Dilekçe Sahiplerinin [Grace Ocean ve Synergy Marine], Geminin veya Dilekçe Sahiplerinin eylemlerinden sorumlu olabileceği herhangi bir kişi veya kuruluşun herhangi bir kusuru, ihmali veya özen göstermemesinden kaynaklanmamıştır" denildi.

Şirketler ayrıca, Maryland Bölge Mahkemesi'nin gemi sahibi ve işletmecisini sorumlu bulması halinde, herhangi bir sorumluluğun geminin değeri ve kargo sahiplerinden ödenmesi gereken navlunla sınırlandırılmasını talep etti.

Dali'nin sahibi ve işletmecisi gemi, 1851 tarihli Sorumluluğun Sınırlandırılması Yasası uyarınca başvuruda bulundu. Bu yasa, gemi sahiplerinin belirli talepler için sorumluluğu geminin ve yükünün yolculuğun sonundaki değeriyle sınırlandırmasına olanak tanıyor.

Sorumluluğun sınırlandırılması ancak gemi sahibi ve yöneticisinin kazanın kendi "mahremiyetleri veya bilgileri" olmaksızın meydana geldiğini gösterebilmeleri halinde mümkün olacak ve gelecekteki davaların gemi sahibi ve yöneticisinin kazaya neden olan faktörler hakkında önceden bilgi sahibi olup olmadıklarına odaklanması beklenecek.

Kazadan sadece üç gün önce geminin tekne ve makine sigortası yenilendiği için poliçede gemiye 90 milyon dolar değer biçilmişti. Ancak, geminin onarımının "en az 28 milyon dolar" olacağı ve kurtarma masraflarının 19,5 milyon dolara ulaşacağı tahmin edildiğinden, bu değer aşındı.

Gemilerdeki kazalara ilişkin 'raporlama' çağrısı Gemilerdeki kazalara ilişkin 'raporlama' çağrısı

Mahkeme belgelerine göre geminin tahmini değeri 42.5 milyon dolarken, kısaltılan seferden elde edilen gelir 1.17 milyon dolar ve toplamda 43.67 milyon dolardı.

Mahkeme dosyasına göre şirketler "kendilerine ve/veya gemiye karşı kazadan kaynaklanan potansiyel talep ve iddiaların farkındadırlar."

Uzun ve yorucu bir mahkeme mücadelesine işaret etmesi beklenen başvuruda şirketler kaza sonucunda uğradıkları kayıplar için temize çıkma talebinde bulunurken bu tür taleplerin her birine karşı geçerli savunmaları olduğunu iddia ediyorlar.

ABD'de yayınlanan CBS News, kredi derecelendirme kuruluşu Morning Star'ın kazanın maliyetinin Costa Concordia'nın maliyetini aşarak 2 ila 4 milyar dolar arasında tarihin en pahalı kazası haline gelebileceğini tahmin ettiğini bildirdi.

Kurtarma çalışmalarının maliyeti, nehrin dibinde bulunan birbirine karışmış çelik ve sonarın Dali'nin kendisinin nehrin yatağında durduğunu göstermesi nedeniyle karmaşık bir hal alıyor.

Mahkeme belgeleri ayrıca Dali'nin yolculuğunun son dakikalarına ve kaza sırasında yolu onaran 6 bakım işçisinin hayatına mal olan köprünün çökmesine yol açan olaylara da ışık tutuyor.

Dali saat 00:44'te bir römorkör kıçta, bir diğeri baş tarafta ve bir kılavuz kaptanla yola çıkmıştı. Gemi saat 01:08 sularında nakliye kanalına girdiğinde her iki römorkör de halatlarını çekmişti.

Bu noktada gemi, sürüklenen geminin bir kazaya yol açmasını önlemek amacıyla demir atmış, ancak mürettebat geminin saat 01:28 sularında bir köprü desteğine çarpmasını önleyememişti.

Kaynak: www.seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi