TPAO'dan AR-GE proje çağrısı TPAO'dan AR-GE proje çağrısı

Uluslararası Rüzgâr Gemileri Birliği (IWSA) Genel Sekreteri Gavin Allwright'ın yakın zamanda yaptığı bir ankete göre, büyük gemilerdeki rüzgâr tahrik sistemleri 2024'ün başlarında 50 sınırını aşma yolunda ilerliyor.

Bu başarı, rüzgar tahrik çözümlerinin ardındaki devam eden ivmeyi ve bunların denizcilik sektöründe giderek artan benimsenmesini yansıtıyor.

Anket, 2023'ün yıla çok dinamik bir başlangıca tanıklık ettiğini ve ivmenin yaz tatilinden sonra bile devam ettiğini vurguladı.

Önümüzdeki haftalarda konuya ilişkin bir dizi rapor yayınlayacaklarını belirten Allwritght, "Anket sonuçlarımız var ve rüzgar tahrikindeki gelişmeleri kapsayan daha kapsamlı bir teknik inceleme üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda 8 rüzgara hazır gemiyle birlikte büyük gemilerde 30 rüzgar tahrik kurulumunun üzerindeyiz ve boru hattındaki kurulum sayısı her geçen gün artıyor. 50 sayısını 2024'ün başlarında kırdığımızı duyurmayı sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.

Rüzgar tahrik sistemleri, geleneksel tahrik yöntemlerini tamamlamak için rüzgarın gücünden yararlanır, emisyonları ve yakıt maliyetlerini azaltırken bir yandan da geminin genel verimliliğini arttırıyor.

Rüzgar tahrik sistemlerinden öne çıkanlardan bazıları arasında Flettner rotorları, dönen yelkenler ve uçurtma tahriki yer alıyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Mitsubishi Corporation'a ait  olan ve Cargill tarafından kiralanan bir Kamsarmax gemisi olan Pyxis Ocean'ın, BAR Technologies tarafından geliştirilen ve Yara Marine Technologies tarafından üretilen öncü bir teknoloji olan iki WindWing ile donatılmasıyla sektör, geçen Ağustos ayında önemli bir dönüm noktasına tanık oldu. 

Kanatların montajı Çin'deki COSCO tersanesinde gerçekleştirildi ve Pyxis Okyanusu şu anda su üzerinde, Çin'den Brezilya'ya ilk yolculuğunu gerçekleştiriyor.

Aynı ay içinde, Norveçli denizcilik şirketi Odfjell, rüzgar destekli tahrik teknolojisinin İspanyol geliştiricisi Bound4blue ile bir kimyasal tanker üzerine eSAIL® emme yelkeni sistemini kurmak için bir ortaklık yaptığını açıkladı; böylece bu sistem dünyada bu sistemi kullanan ilk tanker gemisi oldu.

Odfjell'in verilerine göre, bu hamle, Odfjell'in karbon yoğunluğunda 2008 temel çizgisine kıyasla yüzde 51 oranında iyileşmeyle sonuçlanan karbondan arındırma çabalarının bir parçası olarak sürdürülüyor.

Kurulumun 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi