Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü

Gemi sahibinin bir denizcinin ülkesine geri dönüş masraflarını karşılayamaması, gerekli bakım ve destekten yoksun bırakması ya da denizcilerin sözleşmeden doğan ücretlerini en az iki ay süreyle ödememesi de dâhil olmak üzere, denizcilerle olan bağlarını tek taraflı olarak koparması durumunda, denizciler terk edilmiş sayılıyor.

ITF 2023 yılında 132 terk vakasından 129'unu rapor etti. Bu 129 vakadan kaynaklanan ödenmemiş ücretler 12,1 milyon doları aşıyor.  Terk edilmiş gemilerden 1.676 denizci ITF ile temasa geçti. Hintli denizciler 400'den fazla vaka ile en fazla terk edilen denizciler oldular.

ITF şu ana kadar bu gemilerin 60'ından 10,9 milyon dolardan fazla alacaklı olduğu ücreti tahsil etti. Vakaların çözüme kavuşturulması zaman aldıkça ve başka denizciler de ortaya çıktıkça, nihai rakam 12,1 milyon doları aşacak ve böylece geri alınabilecek ücretlerin miktarı artacak.

ITF müfettişlik koordinatörü Steve Trowsdale konuya ilişkin açıklama yaptı. Trowsdale, "Denizcilerin gemiyi terk etme sayısında süregelen artış kabul edilemez. Bu durum, denizcilerin kullanılıp atılan bir meta haline gelebildiği bir sektörün sonucudur. Denizciler ve aileleri, armatörlerin açgözlülüğü ve kurallara uymamasının nihai bedelini ödemekte, refahlarını, onurlarını ve temel insan haklarını tehlikeye atan bir sistemin insanlık dışı sonuçlarına katlanmaktadırlar" dedi.

Gemi adamlarının gemiyi terk etmeleriyle nasıl başa çıkılacağına ilişkin kılavuz ilkeler, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)/Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) üçlü çalışma grubu tarafından 2022 yılının sonlarında kabul edilmiş olsa da, aradan geçen bir yıl içinde mürettebatın gemiyi terk etme vakalarındaki yüzde 11'lik artış, sorunun ne kadar içinden çıkılmaz olduğunu gösteriyor.  

Dünya genelinde denizcilerin gemilerini terk etmelerinin haritasını çıkaran üç aylık bir bülten olan Terk Edilmiş Denizci Günlüğü, Orta Doğu ve özellikle de BAE'nin ön plana çıktığı dünya genelindeki sıcak noktaları vurgulamaktadır.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi