Yemen'deki Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyarken bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenledi.

Küresel ticareti etkileyen bu saldırılar nedeniyle çok sayıda gemi rotasını Ümit Burnu'na çevirdi. Bu rota değişikliği gemilerin varış sürelerini 10 gün civarında uzatmalarına neden oluyor. 

Kızıldeniz'i kullanmaya devam eden gemiler AIS'i (Otomatik Tanımlama Sistemi) kullanarak "İsrail'le bağlantıları olmadığını" belirten mesajlar göndererek tehlikeden kaçınmaya çalışıyorlar.

Husilerin Yüksek Siyasi Konsey Üyesi Muhammed Ali el-Husi de, X sosyal medya platformundan, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Husi, gemilerin Kızıldeniz'den güvenli bir şekilde geçmelerini sağlayacak en basit çözümün, otomatik tanımlama sistemlerinde "İsrail'le bir bağlantımız yoktur" ibaresini koymaları olduğunu ifade etti.

Bu çözümün etkinliğini kanıtladığını dile getiren Husi, İsrail gemilerini hedef almaya başladıkları kasım ayından bu yana bu ibareyi kullanan 64 geminin güvenli bir şekilde Kızıldeniz'den geçtiğini aktardı.

Husiler, Aden Körfezi'nde yük gemisine saldırdı: 1 yaralı Husiler, Aden Körfezi'nde yük gemisine saldırdı: 1 yaralı

Husi, İngiltere ve ABD'nin, Yemen'e düzenlediği saldırılarla en büyük zararı başta Avrupa olmak üzere dünyaya verdiğini kaydetti.

Editör: Haber Merkezi