Denizcilik sektörü için nükleer enerji çözümleri geliştirme konusunda ortak çıkarları olan küresel bir şirketler grubu, Nükleer Enerji Denizcilik Organizasyonu'nu (Nuclear Energy Maritime Organization-NEMO) kurdu.

Merkezi Londra'da bulunacak olan NEMO, 2024 yılının ikinci çeyreğinde resmi olarak faaliyetlerine başlayacak.

NEMO, ilgili uzmanlığa sahip paydaşları bir araya getirerek, yüzer nükleer enerjinin konuşlandırılması, işletilmesi ve hizmetten çıkarılması için uygun standartların ve kuralların geliştirilmesinde nükleer ve denizcilik düzenleyicilerine yardımcı olmayı hedefliyor.

Açıklandığı üzere NEMO, üyeleri ve paydaşları arasında işbirliğini, bilgi paylaşımını ve savunuculuğu teşvik ederek, bu yeni gelişen endüstriyel sektörün gelişiminde uzman rehberliği sağlayacak ve 'en yüksek' emniyet, güvenlik ve çevre standartlarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Denizde kullanılan ileri nükleer teknolojiler çevresel etkileri azaltabilir, sosyal sorumluluğu geliştirebilir ve ekonomik rekabet gücünü artırabilir. NEMO, üyelerine ağ oluşturmaları için bir platform sağlamayı ve gelişimi teşvik etmek ve en iyi uygulamaları paylaşmak için düzenleyiciler arasında işlevsel bir bağlantı kurmayı kolaylaştırmayı hedefliyor.

OPEC+ üretim kesintilerini 2025 sonuna uzattı OPEC+ üretim kesintilerini 2025 sonuna uzattı

NEMO'nun açılış üyeleri Güney Koreli gemi üreticisi HD KSOE, İngiltere merkezli sınıflandırma kuruluşu Lloyd's Register, Amerikan üretim ve mühendislik şirketi BWXT Advanced Technologies, Amerikan nükleer inovasyon şirketi TerraPower, Japon gemi üreticisi ve gemi tamircisi Onomichi Tersanesi, Amerikan nükleer reaktör tasarımcısı ve tedarikçisi Westinghouse Electric Company, Anglo-Amerikan denizcilik nükleer inovasyon şirketi CORE POWER (UK), Fincantieri iştiraki VARD Group, Fransız sınıflandırma kuruluşu Bureau Veritas, İtalyan sınıflandırma kuruluşu RINA ve Koreli geliştirici, nükleer tedarik zincirine hizmet veren danışman JEIL Partners.

NEMO'nun açılış başkanı, IAEA Güvenlik Değerlendirme Bölümü eski başkanı ve Lloyd's Register Küresel Nükleer Direktörü Mamdouh el-Shanawany ise şu yorumda bulundu: "Yüzen nükleer enerji için değerli ve etkili bir ses olacağına inandığımız NEMO'yu hayata geçirdiğimiz için çok heyecanlıyız. Vizyonumuzu ve değerlerimizi paylaşan tüm paydaşları bize katılmaya ve bu dinamik ve ileriye dönük ittifakın bir parçası olmaya davet ediyoruz."  

NEMO üyeliğinin, yüzer nükleer enerji segmentiyle iyi niyetli bir bağı olan ve kuruluşun sürdürülebilirlik, yenilikçilik ve mükemmellik taahhüdünü içeren üyelik kriterlerini karşılayan şirketlere açık olduğu belirtildi.

Kuruluş, üyeleri ve daha geniş halk kitleleri için düzenli etkinlikler, çalıştaylar, web seminerleri ve yayınlar düzenlemeyi planlamaktadır. Kuruluş ayrıca, yüzer nükleer enerji davasını ilerletmek için diğer endüstri dernekleri, hükümet organları, akademik kurumlar ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmayı amaçlıyor.

Konuyla ilgili olarak, denizcilik şirketleri HMM ve Sinokor'un başını çektiği Koreli endüstri devleri, nükleer enerjiyle çalışan gemiler geliştirmek üzere geçen yıl bir ittifak kurdu.

Anlaşma kapsamında ortaklar, küçük modüler nükleer reaktörlerin gemileri itmek için nasıl kullanılabileceğini geliştirmeyi ve göstermeyi amaçlıyor. Proje ayrıca ilgili deniz sistemi arayüzü ve tahrik teknolojisinin geliştirilmesinin yanı sıra erimiş tuz reaktörleri (MSR) kullanılarak hidrojen üretimini de araştıracak.  

Kaynak: www.offshore-energy.biz

Editör: Haber Merkezi