Suzan Atasoy: Amacımız sektördeki kadınlara ilham olmak Suzan Atasoy: Amacımız sektördeki kadınlara ilham olmak

İtalyan donanmasına ait denizaltı ve gemilerin geçtiğimiz günlerde söküm için İzmir Aliağa Gemi Söküm Tesislerine getirilmesi tepkiyle karşılanmış, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK) yetkilileri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ortak bir açıklama yapmıştı. Açıklamada gemi söküm tesislerinin insan ve çevre sağlığına etkileri ile denetim eksikliğine vurgu yapılmıştı.

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği, gemilerin asbest ve zehirli kimyasallar taşıdığına yönelik basında çıkan haberlere yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Başkanı Kamil Önal imzasıyla yapılan açıklamada “Son günlerde bazı basın yayın organlarında sektörümüzle ilgili habercilik ettiğine uymayan yayınlar yapıldığı müşahede edilmiştir. Bilgi eksikliği yahut maksatlı olduğunu düşündüğümüz bu ve benzeri haberlerin tekrar etmemesi temennimizdir” denildi.

Dernekten yapılan açıklama şöyle:

“Tesislerimiz, uygulamalarımız, çalışma alanlarımız, yasal ve çevresel süreçlere ait her türlü envanterimiz kamuoyuna, ilgili sivil toplum kuruluşlarına ve özellikle basın mensuplarımıza her zaman açıktır. Bu nedenle İzmir Aliağa Gemi Söküm Tesislerinde geri dönüşümü yapılmak üzere getirilen gemilere ait hukuksal süreç, denetim, gözetim, çevre mevzuatı ve insan sağlığına ait yükümlülükler ilgili şirket tarafından ayrıntılı bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştur.

Tesislerimizde, insan sağlığını etkileyecek ve çevreyi tehdit edecek başta asbest olmak üzere her türlü atık süreçlerinde ilgili yasal mevzuatlara titizlikle uyulmaktadır. Ülkemiz ekonomisine büyük katkısı olan sektörümüzün yan sanayisi ile birlikte binlerce insanı istihdam ettiği unutulmamalıdır.”

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi