Merkezi İsviçre'de bulunan deniz taşımcaılığı firması MSC, İran tarafından el konulan MSC Aries gemisinin mürettebatının durumuna ilişkin bilgi verdi. 

Şirketten yapılan açıklamada "İranlı yetkililerle kargonun boşaltılması için de çalışıyoruz" denildi.

İran Devrim Muhafızları, Tahran'ın 1 Nisan'da Şam'daki konsolosluğuna yönelik şüpheli İsrail saldırısına misilleme yapma sözü vermesinden günler sonra Hürmüz Boğazı'nda konteyner gemisine el koydu. İran bu kritik nakliye rotasını kapatabileceğini söylemişti. 

Denizcilerin önde gelen sendikası Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) dün yaptığı açıklamada önceliklerinin gemideki denizcilerin refahı ve güvenliği olduğunu söyledi. 

ITF müfettişlik koordinatörü Steve Trowsdale Reuters'e verdiği demeçte, "ITF'in MSC Aries gemisindeki mürettebatın aileleriyle temas halinde olduğunu teyit edebilirim - bu aileler bugün güvende olduklarını ve kendilerine makul bir şekilde davranıldığını bildirdiler. İranlı yetkililere mürettebatı ve gemiyi acilen serbest bırakmaları çağrısında bulunmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Portekiz Dışişleri Bakanlığı salı günü İran Büyükelçisini çağırarak Tahran'ın cumartesi günü İsrail'e yönelik saldırısını kınadı ve Portekiz bandıralı geminin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

İran son yıllarda uluslararası sularda başka gemilere de el koyarak bölgedeki ticari deniz taşımacılığı için riskleri artırdı. 

İran'la bağlantılı tanker trafiğini uydu verileri üzerinden takip eden ABD'li savunuculuk grubu United Against Nuclear Iran'ın personel şefi Claire Jungman, geçen yıl el konulan Advantage Sweet, Niovi ve St Nikolas tankerlerinin 12 Nisan itibariyle İran sularında demirli olduğunu söyledi. 

Marinada yangın: 22 tekne küle döndü Marinada yangın: 22 tekne küle döndü

İran Dışişleri Bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada MSC Aries'e "denizcilik yasalarını ihlal ettiği" gerekçesiyle el konulduğunu belirterek geminin İsrail'le bağlantılı olduğuna dair hiçbir şüphe olmadığını söyledi. 

MSC Aries'i Zodiac Maritime'ın bir iştiraki olan Gortal Shipping'den kiraladı. Zodiac kısmen İsrailli işadamı Eyal Ofer'e ait. 

Yemen'deki İran yanlısı Husilerin Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde ticari gemilere yönelik son saldırıları da küresel deniz taşımacılığı zincirini etkiledi.

Husiler, milis komandolarının 19 Kasım'da denizde bordaladıkları Galaxy Leader adlı ticari gemiyi ve 25 mürettebatını hâlâ ellerinde tutuyor.

Editör: Haber Merkezi