ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), yaklaşmakta olan kıtlığı önlemek için Gazze'nin kuzeyinde geçici bir yüzer iskele kurma planının yeni ayrıntılarını açıkladı. 

Gazze'nin kendine ait gerçek bir limanı yok ve kuzey ve doğu sınırları İsrail hükümeti tarafından kapatılmış durumda. Şu anda yardım kamyonlarının güney sınır kontrol noktalarından geçmesine günde yaklaşık olarak 200 oranında, yani çatışma öncesi trafik hacminin yaklaşık yüzde 40'ı oranında izin veriliyor. 

Aradaki farkı telafi etmek için ABD, AB ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Larnaka'dan Kuzey Gazze'ye bir yardım koridoru oluşturmak üzere bir plan hazırladı. Bölgede denizcilik altyapısı bulunmadığından, ABD ordusu ve donanma kuvvetleri sahilden Akdeniz'in açık sularına uzanan bir mil uzunluğunda yüzer bir geçit inşa edecek. 

ABD ordusuna ait beş çıkarma gemisi bu ayın başlarında uzun bir transatlantik yolculuğa çıkmak üzere Virginia'dan ayrıldı ve üç Askeri Mühimmat Komutanlığı kargo gemisi de yakında yola çıkacak. 

Derin su çekimli gemiler, yanlarındaki su hala çok sığ olduğu için doğrudan geçide yanaşamıyor. Bunun yerine yüklerini 72 feet genişliğinde ve 270 feet uzunluğunda mavna benzeri modüler bir platform olan Ro-Ro tahliye tesisine boşaltacaklar. Bu mini rıhtım kıyıdan yaklaşık üç mil açıkta konuşlandırılacak ve yardım kargolarını kabul edecek. 

Naval Beach Group 1 tarafından işletilen sığ su çekimli "geçit feribotları" kargoyu alacak ve yüzer iskeleye taşıyacak. Bu noktada yardım yükü indirilecek ve kıyıya götürülecek. Tüm sistemin günde iki milyon öğün yemek dağıtmak için yeterli kapasiteye sahip olması bekleniyor. 

Joint Logistics Over The Shore (JLOTS) geçit sisteminin 60 gün içinde faaliyete geçmesi gerekiyor ancak Rum yetkililer daha erken hizmete girebileceğini işaret ettiler. 

ABD: Gazze'deki geçici iskele görevini tamamladı ABD: Gazze'deki geçici iskele görevini tamamladı

Bir Ro-Ro tahliye tesisi (RRDF), bir geminin rampası ile mavna arasında bir yol sağlayan yüzer bir platform birden fazla geçit bölümünün birbirine bağlanmasıyla inşa ediliyor.

Bir donanma yetkilisi "kabiliyetlerimiz birbirine çok iyi uyuyor ve kargo hareketini nasıl gerçekleştireceğimizi taktiksel düzeyde koordine ettik. Bu bizim için rutin bir görev ve sadece birlikte adım atıyoruz" dedi. 

Karşılaşılabilecek zorluklardan biri kıyı güvenliği olabilir. Beyaz Saray, ABD askerlerinin kıyıya ayak basmasına gerek olmayacağı konusunda ısrarcı ve İsrail de sahada gerekli güvenliği sağlamayı kabul etti. Ancak Beyaz Saray yetkililerinin NBC'ye verdiği bilgiye göre İsrail, bu hizmeti yerine getirmek üzere özel bir güvenlik şirketiyle anlaşmayı ve ABD vatandaşlarını koruma görevlisi olarak kullanmayı sessizce gündeme getirdi. Biden yönetimi Gazze sahilinde Amerikalı sivillerin bulunması ihtimalinden endişe duyuyor ve bu plana karşı çıkıyor. 

Editör: Haber Merkezi