Finlandiya, Avrupa Birliği'ne Baltık'ın kuzey kesimindeki petrol sızıntılarıyla başa çıkmaya hazır bir gemi satın alması çağrısında bulundu.

Finlandiya Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı, özellikle Rusya'nın ihracatını taşımak için kullandığı gemilerin çoğunun yetersiz donanıma sahip olduğu ve buzlu koşullara uygun olmadığı kış mevsiminde, daha zayıf sigortaya sahip eski gemilerden kaynaklanan petrol sızıntılarının gerçek bir risk olduğunu söyledi. 

Bu hafta Lizbon'da toplanan Avrupa Deniz Güvenliği Ajansı'nın (EMSA) şu anda kıta genelindeki limanlarda 14 petrol sızıntısı müdahale gemisi bulunuyor. Finlandiya bakanlığı, AB ajansının Baltık Denizi'nin kuzey bölgelerini, özellikle de Finlandiya Körfezi'ni kapsayacak 15. bir gemi edinmesi gerektiğini açıkladı. 

Rus petrolünün Avrupa üzerinden taşınması son haftalarda çok daha fazla mercek altına alındı ve Avrupa Birliği'nin kısa süre içinde yeni yaptırımları açıklandığında, bloğun sözde gölge filoya karşı daha fazla önlem alması bekleniyor. 

NATO'nun yeni üyesi İsveç'in başını çektiği Baltık çevresindeki kıyıdaş ülkeler, Rusya'nın bölgeden geçen gölge filosuna yönelik daha büyük bir baskıyı diğer ülkelerin de desteklemesi için diplomatik bir kampanya yürütüyor ve geçtiğimiz yıl yaşlanan tanker filosunda yaşanan bir dizi felaketin çevre felaketine yol açma potansiyelinden endişe duyuyor.

Kıtanın güneydoğusunda, Yunan donanması son beş haftadır bu tür faaliyetler için Avrupa'nın en önemli destinasyonlarından birinde gemiden gemiye transferleri imkansız hale getirdi. 1 Mayıs'tan bu yana askeri tatbikatları gerekçe gösteren Yunan donanması, Mora adalarının güneydoğusundaki uluslararası sularda, Laconia kıyılarının altı deniz mili açığında, son birkaç yıldır Rus bağlantılı tankerlerin ufukta belirdiği bir bölgeyi sınır dışı etti.

Sonuç olarak yaptırım uygulanan petrolü taşıyan Rus gemileri, geçen ay Yunanistan'dan çıkarıldıktan sonra Akdeniz'de gemiden gemiye transfer yapabilecekleri yeni bir yer bulmuş oldular.

Bloomberg geçen hafta Fas'ın doğusunda Nador kenti yakınlarındaki bir kıyı şeridinin Ural petrolünün küçük gemilerden daha büyük tankerlere aktarıldığı yeni bir yer haline geldiğini bildirdi.

Broker BRS tarafından takip edilen gri tanker filosu bu yıl %17 büyüyerek toplam tanker kapasitesinin %8,5'ine denk gelen 787 adede ulaştı. BRS'nin yakın tarihli bir tanker raporunda belirttiğine göre, gri olarak sınıflandırılan daha fazla büyük gemiyle birlikte, dwt cinsinden tanker tonajı miktarı “şaşırtıcı” bir şekilde 93,7 milyon dwt'ye ulaştı ve toplam tanker tonajının %13,7'sini temsil ediyor. 

Yat yolcuları için 'orman yangını çıkarmaktan' tutuklama talebi Yat yolcuları için 'orman yangını çıkarmaktan' tutuklama talebi

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi