Rota değişimiyle Süveyş Kanalı'nın geliri 7,2 milyar dolara düştü Rota değişimiyle Süveyş Kanalı'nın geliri 7,2 milyar dolara düştü

Rusya, Sovyet döneminden kalma nükleer enerjiyle çalışan bir kargo-buzkıran gemisinde çıkan yangının acil durum çalışanları tarafından söndürüldüğünü açıkladı. Gemiyi işleten devlet şirketi herhangi bir can kaybı ve reaktörün güvenliğine yönelik bir tehdit olmadığını açıkladı.

Acil durum bakanlığı, yangının pazar günü şu anda Rusya'nın kuzeyindeki Murmansk kentinde limanda bulunan Sovyet yapımı Sevmorput gemisinin kamaralarından birinde çıktığını söyledi.

Bakanlık, en yüksek noktasında yaklaşık 30 metrekarelik bir alanı kaplayan yangının can kaybı olmadan söndürüldüğünü açıkladı.

Geminin sahibi Atomflot da yaptığı açıklamada, "Yangın hızla söndürüldü. Herhangi bir yaralanma olmadı. Önemli destek sistemlerine veya reaktör tesisine yönelik herhangi bir tehdit yoktu" dedi.

Atomflot, Rusya'nın nükleer buz kırıcı filosunu işletiyor ve Rosatom devlet nükleer şirketinin bir birimi.

Rusya'nın kuzeybatısındaki Murmansk bölgesi, Finlandiya ve Norveç'in yanı sıra Barents ve Beyaz Denizlerle de sınır komşusu.

Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'a göre, 1988 yılında hizmete giren ve on yıl önce kapsamlı bir yenilemeden geçen gemi, Rusya'nın nükleer enerjiyle çalışan tek buz kırıcı nakliye gemisi.

Editör: Haber Merkezi