ABD Temsilciler Meclisi, İran petrolüne yönelik yeni yaptırımları içeren tasarıyı kabul etti.

Yasa, İran'a yönelik yaptırımları, mevcut ABD yaptırımlarını ihlal ederek İran ham petrolünü bilerek işleyen ya da sevk eden yabancı limanları, gemileri ve rafinerileri de kapsayacak şekilde genişletiyor. Ayrıca ikincil yaptırımlar olarak adlandırılan ve Çin finans kurumları ile yaptırım uygulanan İran bankaları arasında petrol ve petrol türevi ürünlerin satın alınmasında kullanılan tüm işlemleri kapsayacak şekilde genişletilecek. 

Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yardım için finansman sağlayan 95 milyar dolarlık bir pakete dahil edilecek olan yasa Cumartesi günü 360-58 oyla kabul edildi. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ile önceden müzakere edilmişti ve Beyaz Saray bunu desteklediğini açıkladı.

Yardım kamyonları Gazze'deki geçici limandan karaya çıkacak Yardım kamyonları Gazze'deki geçici limandan karaya çıkacak

Benzer bir yasanın özetine göre İran'ın günlük yaklaşık 1,5 milyon varil petrol ihracatının %80'i Çin'deki "çaydanlık" olarak bilinen bağımsız rafinerilere gönderiliyor.

Washington merkezli bir danışmanlık firması olan ClearView Energy Partners'a göre, yaptırımlar İran'ın petrol ihracatını etkileyebilir ve bir varil ham petrolün fiyatına 8.40 dolar kadar ekleyebilirken, başkanlık feragat yetkilerini de içeriyor.

ClearView müşterilerine gönderdiği bir notta, "Başkan Joe Biden bu yetkileri kullanmayı tercih ederek yaptırımların fiyat üzerindeki etkisini geçersiz kılabilir; ikinci bir Trump Yönetimi ise bunu yapmayabilir" diye yazdı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ekim ayında, ABD'nin diplomatik yakınlaşma çabalarının bir parçası olarak İran petrol satışları üzerindeki bazı yaptırım uygulamalarını kademeli olarak gevşettiğine dair yaygın bir görüşü reddetti.

Editör: Haber Merkezi