Dubai Veliaht Prensi ve Dubai İcra Konseyi Başkanı Majesteleri Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Raşid El Mektum, Emirlik ekonomisinin 2023'ün ilk yarısındaki güçlü performansını övdü. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2023'ün ilk yarısında %3,2'lik bir büyümeyle ekonominin toplam değeri 223,8 milyar AED'ye ulaştı.

Şeyh Hamdan, "Ekonomik genişleme, Dubai Ekonomik Gündemi D33'ün önümüzdeki on yılda GSYİH büyümesini ikiye katlama ve Emirlik'in dünyanın en büyük 3 kentsel ekonomisinden biri olarak konumunu sağlamlaştırma hedefleriyle tutarlıdır." diyerek bu hızlı ekonomik büyümenin, BAE Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Hükümdarı Majesteleri Şeyh Muhammed bin Raşid El Mektum'un insanlara yatırım yapma ve Dubai'nin yatırım ortamının sürekli gelişimini sağlayacak koşulları yaratma yönündeki ileriye dönük vizyonunun doğal bir sonucu olduğuna dikkat çekti.

Emirlik'in olumlu ekonomik performansı, ulaşım, toptan ve perakende ticaret, finans ve sigorta, konaklama ve yemek hizmetleri, emlak, bilgi ve iletişim ve imalat gibi sektörlerdeki kayda değer büyümeden kaynaklandı. Digital Dubai şemsiyesi altındaki kuruluşlardan biri olan Dubai Veri ve İstatistik Kuruluşu tarafından yayınlanan rakamlara göre, bu sektörler toplu olarak ilk yarının büyümesine yaklaşık %93,9 katkı sağladı, ulaştırma ve depolama sektörü %42,8 ile lider konumda yer alırken onu %12,9 ile ticaret ve %9,9 ile finans ve sigorta faaliyetleri sektörü izledi. Olağanüstü performans, 2023'ün 2. çeyreğinde reel GSYİH'deki %3,6'lık büyümeden kaynaklandı.

Dubai Ekonomi ve Turizm Departmanı Genel Müdürü Helal Said Almarri, "Bu sürdürülebilir ekonomik büyümeyle, DDD'nin vizyonu doğrultusunda Dubai Ekonomik Gündemi D33'ün şehir çapında koordineli bir şekilde sunulmasının doğrudan bir sonucu olarak eyleme geçirilebilir bir ivme görüyoruz."

"D33 kapsamındaki tüm projelerin hızlandırılmasına ve bu kritik ekonomik kaldıraçların netleştirilmesine kararlıyız, böylece sürdürülebilir ekonomik kalkınma, artan küresel çekicilik ve hem artan genişleme hem de gelen yatırım için hiper bağlantılı bir ağ için olanak sağlayan ekosistemi ve düzenleyici çerçeveyi oluşturmaya devam edebiliriz." dedi.

ABD uçak gemisi askeri tatbikat için Güney Kore'de ABD uçak gemisi askeri tatbikat için Güney Kore'de

Digital Dubai Genel Direktörü Hamad Obaid El Mansoori, "2023 yılının ilk yarısında elde edilen büyüme, Dubai'nin ekonomik ekosisteminin genel performansını yansıtıyor ve bu da hükümetin yatırım için uygun koşullar yaratma, ticari rekabet gücünü artırma, dış ticareti artırma ve emirlik ekonomisinde dijital dönüşümü teşvik etme çabalarıyla uyumludur."

"Bugün tanık olduğumuz bu etkileyici rakamlar, hedeflerimize ulaşma ve onları aşma konusunda kayda değer bir başarıyı temsil ediyor. Bütün bunlar, zaman içinde zorlukların üstesinden gelme yeteneğini kesin olarak kanıtlamış olan liderliğimiz tarafından belirlenen açık ve entegre bir strateji tarafından yönlendiriliyor. Dubai'nin en iddialı ekonomik hedeflerine ulaşmak ve liderliğimizin direktiflerini uygulamak için ilgili tüm tarafların gösterdiği çabaları, dayanışma ve iş birliklerini takdir ediyorum."

"Dubai, dünya lideri bir şehir olmanın yanı sıra milyonlarca kişinin arzuladığı ve taklit etmeye çalıştığı bir rol modeli olarak itibarını pekiştirdi. Olağanüstü ekonomik büyümemiz beklentileri aşmaya devam ederken, Emirlik'in modeli geleceğin ekonomilerinin umut verici bir prototipi ve açık bir örneği olarak güçlendiriliyor." dedi.

Digital Dubai Dubai Veri ve İstatistik Kuruluşu İcra Kurulu Başkanı Yunus El Nasser, "Çeşitli sektörlerde ve faaliyetlerde gördüğümüz ekonomik büyüme, Emirlik ekonomisinin dayanıklılığını ve Dubai Ekonomik Gündemi D33'te belirtilen ekonomik hedeflere ulaşma konusundaki kararlılığını yansıtıyor. Dubai Hükümeti'nin çabaları ve yönetişim, mevzuat entegrasyonu, kapsamlı altyapı, rekabetçi lojistik hizmetleri ve örnek çeviklik dahil olmak üzere Dubai ekonomisine verdiği olağanüstü güç, emirliğin ekonomisini en uyumlu ve en hızlı toparlanabilen ekonomi haline getiriyor."

"Dubai Veri ve İstatistik Kurumu, ekonomik performansı uluslararası standartlara ve bilimsel ilkelere göre, en güncel, doğru ve kapsamlı verilere dayanarak ve Dubai'nin dijital dönüşümdeki istekleri doğrultusunda en son veri tekniklerini kullanarak hesaplıyor. Bu da hükümetin, verilerin dijital dönüşümün temelini oluşturduğuna, gerçekliğin kesin bir şekilde anlaşılmasına, bilinçli karar almaya ve geleceğe yönelik tahmin ve planlamaya olanak sağladığına dair güçlü inancını yansıtıyor." dedi.

Dubai Ekonomik Kalkınma Kurumu, Dubai Ekonomi ve Turizm Departmanı (DET) CEO'su Hadi Badri, "Dubai'nin liderliğinin stratejik vizyonu, hükümetin ve özel sektörün işbirlikçi ruhuyla birleştiğinde, Dubai'nin canlı ekonomik büyümesinin itici gücü olmaya devam ediyor. Tüm kilit sektörlerde sürdürülebilir büyüme için projeler, ekonomik açılımlar ve kritik kolaylaştırıcılardan oluşan daha kapsamlı bir yol haritası oluşturmanın yanı sıra, bunların teslimine öncelik vermek için D33 kapsamındaki stratejik girişimlere odaklanmaya devam ediyoruz." dedi.

Ticari faaliyetler, 2023'ün ilk yarısında 53,6 milyar AED katma değer elde ederek 2022'nin aynı dönemine göre %1,7 artış gösterdi ve GSYİH'nın %23,9'una ve toplam büyümeye %12,9'a katkıda bulundu. Ticari faaliyetler, sürdürülebilirliğe ve ekonomik refaha etkili bir şekilde katkıda bulunduğundan Dubai ekonomisi ve daha geniş bölge için hayati öneme sahiptir.

Taşımacılık ve lojistik, 2023'ün ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %10,5'lik önemli bir büyümeyle diğer tüm sektörleri geride bıraktı. Sektör, kaydedilen genel ilk yarı büyümesine %42,8 oranında katkıda bulunarak 31,4 milyar AED katma değer üretti. Ulaştırma ve depolama sektörü, bireyler ve mallar için kara taşımacılığı, deniz taşımacılığı, elleçleme ve depolama, posta hizmetleri, bireyler ve mallar için hava taşımacılığı ve ilgili destekleyici faaliyetleri içermektedir.

Hava taşımacılığı, büyük hacmi göz önüne alındığında, ulaştırma ve depolama sektörünün en büyük bölümünü oluşturmaktadır. 2023 yılının ilk yarısında yolcu sayısında geçen yılın aynı dönemine göre %56 artış kaydeden ulusal taşıyıcıların hizmetlerine olan talebin artması, alt sektörün performansını olumlu etkiledi.

Otel ve yemek hizmetleri sektörü, 2023'ün ilk yarısında yaklaşık 7,9 milyar AED katma değerle yüzde 9,2 büyüme oranı bildirdi. Sektör ekonomiye %3,5, genel büyümeye ise %9,5 katkı sağladı. Dubai Ekonomi ve Turizm Bakanlığı'nın rakamlarına göre Emirlik, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 büyüme ile 8,55 milyon uluslararası ziyaretçiyi ağırladı. Bu, şehrin 2019'un ilk yarısında 8,36 milyon uluslararası ziyaretçiyi ağırladığı COVID-19 öncesinde kaydedilen rakamı aştı. Bu, Dubai'nin dünyanın en gözde turistik destinasyonu konumunu daha da güçlendiriyor. DET tarafından yayınlanan veriler, emirliğin dünyadaki en hızlı toparlanan destinasyon statüsünün altını çiziyor.

Digital Dubai'nin Dubai Veri ve İstatistik Kuruluşu tarafından yayınlanan bir rapor, gayrimenkul faaliyetinin %3,6 büyüyerek genel ekonomiye %8,2 ve toplam büyümeye %9,2 katkıda bulunduğunu gösterdi. Dubai Arazi Departmanı'ndan alınan verilere göre, bu yılın ilk yarısında gayrimenkul satışlarındaki büyümenin yanı sıra sektörün esnekliği ve çekiciliği, yatırımcılara garanti edilen şeffaflık ve yatırımcılara duyulan güvenden kaynaklandı.

Finans ve sigorta faaliyetleri, 2023 yılının ilk yarısında %2,7 büyüme gerçekleştirerek, toplam büyümeye %9,9 katkı sağlamanın yanı sıra, 26,6 milyar AED katma değerle GSYİH'ya %11,9 katkı sağladı. BAE Merkez Bankası verileri, kredi ve mevduat hacminin geçen yılın aynı dönemine göre ortalama %9 arttığını gösteriyor.

Bilgi ve iletişim faaliyeti, 2023'ün ilk yarısında 2022'nin aynı dönemine göre %3,8 büyüme kaydederek 9,6 milyar AED katma değer elde ederek toplam büyümeye %5'lik katkı sağladı.

Diğer ekonomik sektörler ise 2023'ün ilk yarısında %0,7 büyüme elde ederek toplam büyümeye %6,1 katkı sağladı.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi