DP World, küresel tedarik zinciri direncini arttırmak amacıyla 2023 sonuna kadar yaklaşık 3 milyon teu yeni konteyner elleçleme kapasitesi için ihtiyaç duyulan altyapıyı sağlayacağını duyurdu. Dünya devi şirket, Dominik Cumhuriyeti'nde 1,2 milyon teu ilave, Türkiye'de (Yarımca) 579, 000 teu, Mısır'da 500,000 teu, Suudi Arabistan'da 200,000 teu, kapasite arttırmayı planlıyor.

Önemli ticaret pazarlarında artan talebi karşılamayı amaçlayan genişlemeler, toplam brüt kapasitesini 93.6 milyon teu'ya çıkaracak.

İlk 5 küresel liman işletmecisi arasında yerleşen firma, şu anda dünyanın elleçleme kapasitesinin yaklaşık yüzde9'unu yönetiyor.

İngiltere'nin denizcilik danışmanlık şirketi Drewry, küresel konteyner üretiminin 2021'de 858 milyon teu'dan 2025'e kadar 932 milyon teu'ya çıkacağını tahmin ediyor.

'Kapasite artışları konumumuzu güçlendirecek'

Artan ticaret talebini karşılamak amacıyla altyapıyı güçlendirme konusunda kararlı olduklarını belirten DP World CEO'su Sultan Ahmed Bin Sulayem, "Bu kapasite eklemeleri, dünyanın dört bir yanındaki ekonomileri, işletmeleri ve tüketicileri birbirine bağlayan lider bir küresel tedarik zinciri çözümleri sağlayıcısı konumumuzu daha da güçlendirecektir" dedi.

Barselona ve Şangay limanlarından karbonsuzlaştırma için iş birliği Barselona ve Şangay limanlarından karbonsuzlaştırma için iş birliği

Dijitalleşmeyi de içeriyor

Projeler, fiziksel genişlemenin yanı sıra dijitalleşmeye de odaklanıyor. Yeni teknoloji ve modern Terminal İşletim Sistemleri uygulanarak her bir limandaki operasyonları otomatikleştirerek ve kolaylaştırarak kapasiteyi daha da artıracak ve böylece müşteriler için daha fazla ticaret akışı ve daha verimli süreçler sağlayacak.

Şubat ayında DP World, Hindistan'ın batı kıyısındaki Deendayal limanındaki Tuna-Tekra mega konteyner terminalinin geliştirilmesi, işletilmesi ve bakımı için büyük bir imtiyaz kazandı. Tamamlandığında, terminal 1.100 metrelik bir rıhtım içerecek ve yılda 2,19 milyon teu taşıyarak Hindistan'da gelecekteki konteyner trafiği büyümesinin önünü açmaya yardımcı olacak, Kuzey, Batı ve Orta Hindistan'dan ithalat ve ihracata hizmet verecek, lojistik maliyeti azaltacak ve tedarik zincirlerinde verimliliği artıracaktır. 

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi