Çift yakıtlı gemi filosunda yüzde 72'lik artış Çift yakıtlı gemi filosunda yüzde 72'lik artış

Çeşitli NATO ülkelerindeki ticari denizcileri temsil eden sendikalar, Ukrayna'daki savaşa, Orta Doğu'da tırmanan şiddete ve diğer ulusların açık denizlere hâkim olma çabalarına işaret ederek mevcut değişken jeopolitik ortama vurgu yaptılar. Nitelikli ticari denizcilerin ve ulusal bandıralı ticari gemilerin sayısındaki endişe verici düşüşün NATO'nun üyelerine karşı yükümlülüklerini önemli ölçüde tehlikeye attığı konusunda uyarıda bulundular.

King's College London'ın eski Savunma Çalışmaları Başkanı Profesör Geoffrey Till, "Sağlıklı bir deniz ticareti ve güvenli deniz iletişim hatları, barışta ve savaşta ulusal güvenlik için elzemdir" dedi.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, büyük ölçüde yabancı bandıralı gemilere bağımlı olan ve ticari gemicilik kapasitesi ve gemi inşa kapasitesi daralan ABD'nin denizcilik sektöründeki kırılganlıklara dikkat çekmiştir. Sorun sadece ABD ile sınırlı değil; İngiltere ve NATO içindeki diğer geleneksel denizci ülkeler de on yıllardır benzer düşüşler yaşıyorlar.

Panama, Liberya ve Marshall Adaları gibi elverişli bayrakların yaygınlaşması, Avrupa genelinde ulusal deniz ticaret gemilerini zayıflattı. Birçok devlet şu anda denizci sayısı ve ulusal bayraklı ticari gemilerde tarihi düşüklüklerle karşı karşıya. Sendikalar, deniz ticaret gemilerindeki azalmanın ve nitelikli zabitan ve denizcilerdeki düşüşün Avrupa'da denizciliği zayıflattığını savundu. 
Bu düşüş, potansiyel olarak vahim sonuçlar doğurabilecek ciddi riskler teşkil ediyor.

Açıklamada NATO üyesi hükümetlere 75. yıl dönümünü değerlendirerek denizcilik yeteneklerine önemli yatırımlar yapmaları, deniz ticaret filolarını güçlendirmeleri ve denizcilik profesyonellerine yatırım yapmaları çağrısında bulunuluyor. Sendikalar, nitelikli ticari denizcilerin ve ulusal kayıtlı gemilerin sayısını artırmak, elverişli bayraklara yönelik teşvikleri sona erdirmek ve yabancı mürettebatın sömürülmesini durdurmak için birlikte çalışmak üzere benzer düşünen denizcilik uluslarından oluşan bir koalisyonu savunuyor. 

Ortak bildiriyi imzalayan ülkeler şunlar:

Nautilus International (Birleşik Krallık & Hollanda)
ACV-Transcom (Belçika)
CFDT: Union Fédérale Maritime (Fransa)
Danimarkalı Denizcilik Zabitleri
Finlandiya Mühendisler Birliği ry
Finlandiya Gemi Zabitleri Sendikası
Uluslararası Kaptanlar, Kaptanlar ve Pilotlar Örgütü (ABD)
Gemi Mühendisleri Yardımlaşma Derneği (ABD)
Norveç Gemi Mühendisleri Birliği
Hırvatistan Denizciler Birliği
Sjöbefälsföreningen Denizcilik Zabitleri Derneği (İsveç)

Editör: Haber Merkezi