Artan güvenlik risklerine rağmen Fransız deniz taşımacılığı şirketi CMA CGM, Asya-Avrupa/Akdeniz rotasındaki gemileri için Süveyş/Kızıldeniz rotasını korudu ve şu anda sadece ABD doğu kıyısı-Asya ve Okyanusya hizmetleri Cape rotasına yeniden yönlendirildi.

Navlunda artış sürüyor Navlunda artış sürüyor

Üst yönetime gönderilen bir e-postada "Bu politikaların çalışanlar ve aileleri üzerindeki duygusal ve psikolojik etkisi abartılamaz. Meslektaşlarımızın birçoğu güvenlikleri konusunda derin endişelerini dile getirdiler ve teklif edilen asgari tehlike tazminatı, karşı karşıya oldukları gerçek tehlikelerin göz ardı edilmesi olarak görülüyor. Bu duygular işgücümüz arasında yaygın olarak paylaşılmakta ve moral ile şirket yönetimine duyulan güven üzerinde zararlı bir etki yaratmaktadır" denildi.

İsrail'in Gazze'de devam eden savaşına misilleme olarak Husi isyancıların son üç ayda 40'tan fazla ticari gemiyi hedef almasıyla Yemen açıklarındaki güvenlik durumu kötüleşirken, CMA CGM gemileri son haftalarda Kızıldeniz geçişlerinde sık sık Fransız donanmasına ait gemilere eşlik etme ayrıcalığına sahip oldu.

CMA CGM gemilerinde çalışan bir dizi denizci tarafından isimsiz olarak gönderilen e-postada, mümkün olan her yerde yüksek riskli bölgelerden kaçınmak için rotaların derhal yeniden değerlendirilmesi ve potansiyel olarak tehlikeli bölgelerden geçmesi gereken gemiler için güvenlik önlemlerinin ve protokollerinin iyileştirilmesi çağrısında bulunuluyor. Denizciler ayrıca, yüksek riskli görevler için tazminat paketlerinin, ilgili risk düzeyiyle orantılı olmasını sağlayacak şekilde gözden geçirilmesini talep ediyor.

Bunun da ötesinde işçiler, çalışanların güvenlik ve tazminatla ilgili endişelerini cezalandırılma korkusu olmadan dile getirebilmeleri için şeffaf bir iletişim kanalı kurulması çağrısında bulundular.

"Bence asıl endişe verici olan, kamuoyunun ikmal hatlarındaki gecikmeler etrafında dönmesi ve gemi mürettebatına yönelik gerçek risklere neredeyse hiç dikkat edilmemesi" diyen Grey, özellikle Genco Picardy dökme yük gemisini ve ardından Marlin Luanda ürün tankerini hedef alan son iki saldırının mürettebatı öldürmeye "çok yaklaştığını" belirtti.

Grey sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle de Husilerin amaçları pratikle birlikte açıkça gelişirken, gemi sahiplerinin sıradan da olsa çalışanlarını bu risklere maruz bırakmaya hakları yok."

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi