16 bin koyun ve sığır taşıyan MV Bahijah gemisi, boşaltma yapmak üzere 5 Ocak'ta İsrail'e gitmek üzere Avustralya'dan ayrıldı, ancak Avustralya hükümeti tarafından eve dönme emri verilmeden önce, Yemen'deki Husi milislerinin saldırı tehdidi nedeniyle ocak ortasında rotasından saptı.

Endüstri yetkilileri ve hükümet, hayvanların şu anda belirsizlik içinde olduğunu ve biyogüvenlik kurallarının onları karantinaya almasını gerektirdiği Avustralya'da tahliye edilebileceğini veya Kızıldeniz'den kaçınarak Afrika çevresinde İsrail'e bir ay sürecek bir yolculuk için denize geri gönderilebileceğini söyledi.

AB Gücü: Husilerle mücadele için filo iki katına çıkarılmalı AB Gücü: Husilerle mücadele için filo iki katına çıkarılmalı

Çiftlik ve ihracatçı gruplar, MV Bahijah gemisindeki hayvanların sağlık durumlarının iyi olduğunu ancak sıcaklığın 40 santigrat dereceye yakın olması nedeniyle hayvan refahı savunucularının dehşete düştüğünü söylüyor.

Geminin yüklendiği Fremantle milletvekili Josh Wilson, hayvanların çektiği çilenin, canlı ihracat ticaretinin "temelden çürümüş" olduğunu gösterdiğini söyledi.

10 News'e verdiği demeçte, "Özlenen şey, 14.000 koyunun, pis kokulu, sıcak ve kelimenin tam anlamıyla pis kokulu metal bir teknede 60 günlük bir yolculuk yapmasıdır" dedi.

"Bunun, Avustralyalıların Avustralya hayvanlarına uygulanmasını beklediği hayvan refahı standartlarıyla tutarlı olduğunu hayal etmek çok zor."

Tarım bakanlığı, hayvancılıkla ilgili önemli bir sağlık sorununa dair herhangi bir kanıt görmediğini ve biyogüvenlik ve hayvan refahı standartlarının korunmasını sağlamak için ihracatçı ve sanayi kuruluşlarıyla birlikte çalıştığını söyledi.

WA Farmers endüstri kuruluşu hayvancılık başkanı Geoff Pearson, ihracatçı İsrailli firma Bassem Dabbah Ltd'nin Avustralya hükümetinden daha fazla yem ve veteriner malzemesi yüklemek ve Afrika çevresinde İsrail'e doğru yola çıkmak için izin istediğini söyledi.

Geminin yola çıkmadan önce bazı hayvanları boşaltmak için başvuruda bulunduğu bildirildi.

Editör: Haber Merkezi