Kızıldeniz'de devam eden gerginlik ve gemiler ile mürettebatlarına yönelik tehlikeler konusunda endişeler sürerken, denizcilerin çoğunluğunu temsil eden sendikalar, standart sözleşmeye denizcilerin bölgede sefer yapmayı reddetme hakkının eklenmesi de dâhil olmak üzere değişiklikler yapıyor. Yemen'deki Husilerden gelen saldırıların hızı son günlerde yavaşlamış gibi görünse de, Uluslararası Müzakere Forumu yine de güvenliğe yönelik tehditlerden ve bir önceki toplantısından bu yana tırmanan olaylardan endişe duyduğunu belirtti.

Geçen ay bir ürün tankerinde çıkan yangın da dâhil olmak üzere birçok doğrudan saldırıya rağmen şu ana kadar saldırılar nedeniyle ciddi bir mürettebat yaralanması ya da ölümü rapor edilmedi. Bununla birlikte, denizcileri temsil eden sendika federasyonu Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu ile sendika ve işveren örgütlerinden oluşan Ortak Müzakere Grubu, Galaxy Leader gemisindeki denizcilerin 19 Kasım 2023 tarihinden bu yana rehin tutulduğunu belirtti. "Eylemleri şiddetle kınayan" grup, mürettebatın serbest bırakılması ve diğer düşmanca faaliyetlerin derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Bu tehlikelere atıfta bulunan örgütler, 7 Şubat'ta yaptıkları toplantıda, yedi gün içinde tanımlanan Yüksek Riskli Alan'a "denizcilerin denize açılmayı reddetme hakkı" koşulunu ekleme kararı aldılar. Ayrıca alanın tanımını Güney Kızıldeniz'den Aden Körfezi ve çevresindeki sularda daha geniş alanları kapsayacak şekilde genişletme konusunda da mutabık kaldılar.

İstanbul'da denizde hortum çıktı İstanbul'da denizde hortum çıktı

Şartlara göre, "Yüksek Riskli Alana" girmeden önce denizcilere yedi gün önceden haber verilmesi gerekiyor. Denizcilik şirketi, denizciyi aynı ücret ve pozisyonda başka bir gemiye atama ya da masrafları şirket tarafından karşılanmak üzere iki aylık temel ücrete eşit bir tazminat sağlama seçeneğine sahip olarak bölgede çalışmayı reddedebilecekler.

Grup daha önce aralık ayında Yüksek Riskli Alan tanımının uygulanmasını kabul etmişti. Anlaşmaya varılan bölgede çalışan denizciler, bölgede bulundukları sürece maaşlarına eşit bir ikramiye ve ölüm ya da sakatlık durumunda iki kat tazminat alacaklardı.

Gruplar ayrıca duyuruyu, gemilerin tehdit ve saldırılardan uzak bir şekilde transit geçiş yapabilmeleri için uluslararası toplumu bir kez daha denizcilerin güvenliğini sağlamaya yönelik adımlar atmaya çağırmak için kullandılar. Bunun küresel bir çözüm gerektireceğini kabul eden gruplar, öncelikli kaygılarının denizcilerin güvenliği olduğunu belirttiler.

Kaynak: maritime-executive.com

Editör: Haber Merkezi