Denizcilik sektöründeki faaliyetlerine çeyrek asırdır hız kesmeden devam eden Denizci Öğrenciler Derneği (DÖDER), 25. dönemi içerisindeki 2. delegasyon etkinliğini 17 Mart Pazar günü Piri Reis Üniversitesi’nde Denizcilik Eğitimi Çalıştayı yaparak gerçekleştirdi.

Denizci Öğrenciler Derneği Denizcilik Eğitimi Çalıştayı DÖDER Yönetim Kurulu Başkanı Açelya Kara’nın açılış konuşmasıyla başladı. Kara, Denizcilik Eğitimi Çalıştayının Türk denizciliğine katkıda bulunacağını belirterek, 60 farklı fakülteden gelen temsilcilere teşekkür etti.

Çalıştay, “okul ile öğrenci arasındaki ilişki” ve “öğrenci ile sektör arasındaki ilişki” ana başlıklarında olmak üzere iki oturumdan oluştu.

İlk oturumda temsilci öğrenciler; okul konumları, ulaşım ücretlendirmesi, yemekhane ücretlendirmesi ve yemek kalitesi, yurt imkanları ve ulaşılabilirliği, kampüs sürdürülebilirliği, okullardaki sınıf kapasiteleri, atölye ve simülasyon yeterliliği, akademisyen ve eğitmen yeterliliği, sahadan gelme akademisyen azlığı- akademisyenlerin uzmanlıkları ile verdikleri ders uyuşması, müfredat güncelliği ve yeterliliği ve daha bir çok konu hakkında kendi okullarında okuyan öğrencilerden de sentezledikleri fikirleri ortaya koydular.

İkinci oturumda ise temsilci öğrenciler; sektöre yönelik teknik ve akademik eğitim, sektöre hazırlanmada büyük rol oynayan stajların yeterliliği (staj süresi, iş öğrenme, staj tanımına uygun işler verilmesi), öğrencilere kendi bölümlerine ait yetki ve iş alanları hakkında verilen bilgi yeterliliği, sektörde zorbalık, firmalar ve z kuşağı mezun- öğrenci arasındaki anlaşmazlıkların nedenleri, sektörden beklentileri ve kariyer hedefleri gibi sektör ve öğrenci arasındaki bağlamı incelemeye yönelik soruları yanıtlayarak detaylı bir çalışma gerçekleştirdi.

Çalıştay sonunda tüm öğrenciler iftar sofrasında buluşarak ayrıca sosyalleşme fırsatı da buldu.

Denizkızı Kongresi’ne hazırlanan DÖDER’den destek çağrısı Denizkızı Kongresi’ne hazırlanan DÖDER’den destek çağrısı

Denizci Öğrenciler Derneği Yönetim Kurulu, Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün ve Deniz Ticaret Oda’sının isteği ve destekleriyle gerçekleşen çalıştayın sonucunda toplanan verileri derledikten sonra Denizcilik Genel Müdürlüğü ve Deniz Ticaret Odası başta olmak üzere ilgili mercilere ileteceklerini açıkladı. 

Açelya Kara

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi