İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi mart ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Önal’ın başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve şube meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Hizmet binasında gerçekleştirilen toplantının gündeminde odanın mart ayı faaliyetleri ile Aliağa limanlarının 2024 yılının ilk iki ayındaki yük ve konteyner istatistikleri yer aldı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek meclis toplantısındaki konuşmasına “Ramazan ayının kardeşliğe, yardımlaşmaya, sevgiye, hoşgörüye kapı açması” temennisi ile başladı. Şimşek,  “Bizler de bu mübarek ayda şube olarak, Merkez Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Tamer Kıran’ın katılımıyla geniş katılımlı bir iftar yemeği programı düzenledik. Çok değerli protokolümüze, denizcilik sektörüne ve üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Konteyner trafiğinde yüzde 31 artış”

Konuşmasına toplantı gündemi ile devam eden Şimşek “2024 yılının ilk iki ayında TEU bazlı elleçlenen konteyner trafiğine baktığımızda toplam TEU 315 bin 241 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde elleçlenen 241 bin 21 TEU karşılaştırıldığında % 31 artış gerçekleşmiş olup Aliağa limanları, Mersin Limanı’nı geride bırakarak 4. sıraya yükselmiştir” ifadelerini kullandı.

Brezilya'nın Recife Limanı'nda gemi yükleyicisi çöktü Brezilya'nın Recife Limanı'nda gemi yükleyicisi çöktü

2024 yılının ilk iki ayında toplam groston elleçleme miktarının 20 milyon 559 bin 873 ton olduğunu söyleyen Şimşek, “2024’ün ilk iki ayında elleçlenen net ton ise 14 milyon 286 bin 820 ton olmuştur. Geçen senenin aynı dönemine göre % 9 artış gerçekleşmiş olup, Aliağa net tonda lider konumunu sürdürmüştür” dedi.

“Aliağa boşaltma elleçlemesinde birinci liman konumunda”

“2024 yılının ilk iki ayında yükleme net ton 5 milyon 384 bin 69 ton olmuştur” diyen Şube Başkanı Şimşek şunları söyledi: “Aliağa Ceyhan’dan sonra en çok yükleme elleçlemesi olan 2. liman konumundadır. Geçen seneye oranlandığında ise % 16 gibi ciddi bir artış gerçekleşmiştir. Boşaltma net ton ise 8 milyon 902 bin 751 ton olmuştur. Aliağa en çok boşaltma elleçlemesi olan birinci liman konumundadır. Geçen seneye göre % 5 artış gerçekleşmiştir.”

Sorumluluk sahalarında bulunan Aliağa limanlarına 2024’ün ilk iki ayında uğrak yapan gemi sayısının bin 13 adet olduğunu belirten Başkan Adem Şimşek, “2023 yılının aynı dönemine baktığımızda ise bu sayı bin 5 adet olarak kayda geçmiştir. Kocaeli’nin ardından ikinci sıramızı koruyoruz. Yine ocak ve şubat aylarında uğrak yapan Türk bayraklı gemi sayımız 244 adet olmuştur. 2023 yılının aynı döneminde ise bu sayı 245 adet olarak kayda geçmiştir. 2024 yılının ilk iki ayında uğrak yapan yabancı bayraklı gemi sayımız ise 769 adet olmuştur. 2023 yılının aynı döneminde ise bu sayı 760 adet olarak kayda geçmiştir. Yabancı bayraklı gemi uğrak sayımız bir önceki yılla göre  % 1,18 artmıştır. Kocaeli’nin arkasından 2. sırada yer almaktayız. Bu veriler ışığında 2024 yılının ilk çeyreğini tamamlarken limanlarımızdaki trafiğin artarak devam edeceğini ön görmekteyiz ” dedi.

“Çözüm yolları bulmaya çalıştık”

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın düzenlediği 10. Dönem Müşterek Meslek Komiteleri toplantısına katıldıklarını belirten Başkan Şimşek, şunları söyledi: “Denizcilik camiamızın tüm sorunlarını düzenlenen ortak bir toplantıda bir kez daha dile getirdik. Çözüm yolları bulmaya çalıştık. Toplantıyı düzenleyen başta Merkez Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Tamer Kıran olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Şube Başkanı Adem Şimşek konuşmasının sonunda toplantıya katılanların Ramazan Bayram’nı kutladı.  Şimşek, “ Ramazan Bayramı’nın herkesi manevi huzur ve neşeyle kucaklamasını, tüm insanlığa kardeşlik, sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.

Editör: Haber Merkezi