Avrupa Parlamentosu, deniz kazalarına ilişkin bir değişikliği kabul etti. Buna göre Avrupa kaza soruşturma kuralları IMO düzenlemeleriyle uyumlu hale getirilecek. 

Parlamentonun kararını olumlu karşılayan komisyon, AB'nin çok düşük deniz kazası oranlarına sahip olmasına rağmen geçtiğimiz haziran ayında açıklanan Deniz Güvenliği Paketi'nin can kaybı ve kirlilik olaylarını sıfıra indirmeyi hedeflediğine dikkat çekti

Yunanistan, Rus petrol transferini engelleyen deniz tatbikatlarını uzattı Yunanistan, Rus petrol transferini engelleyen deniz tatbikatlarını uzattı

Ulaştırma Komiseri Adina Vălean şunları söyledi: "AB sularında deniz güvenliği çok yüksek olmasına rağmen, her kaza çok fazladır ve bunlardan ders çıkarmamız gerekir. İmzalanan anlaşma, işletmecilerin ve düzenleyicilerin bu tür kazaları azaltmak için doğru tedbirleri almalarına yardımcı olacak ve sonuçta insan hayatı kaybını ve çevre kirliliğini önleyecektir."

Her yıl yaklaşık 2,000 olay rapor edilirken, yeni anlaşma, 15 metrenin altındaki balıkçı teknelerinin karıştığı en ciddi olayları düzenleyici kapsamına alacak.

Araştırmacılar için eğitim Avrupa Deniz Güvenliği Ajansı tarafından sağlanacak.

Deniz Güvenliği Paketi, AB sularında denizcilik sektörüne yönelik güvenlik düzenlemelerinin güçlendirilmesi ve modernize edilmesini amaçlıyor.

Paket, bayrak devleti denetimleri için net gereklilikler; liman devleti kontrolünün balast suyu sözleşmesi gibi yeni kuralları kapsayacak şekilde genişletilmesi; PSC tarafından balıkçı gemilerinde kaza incelemeleri; bayrak devletleri ve PSC için sertifikasyonun dijitalleştirilmesi ve EMSA'dan destek içeriyor.

Yönetmelikler, denizde can güvenliğini korumanın yanı sıra okyanusları kanalizasyon, çöp ve yıkama makinelerinden çıkan kalıntıların boşaltılması gibi kirlilik olaylarından korumayı hedefliyor.

Gözetim, tespit ve yetki alanları ile yetkililer arasında bilgi paylaşımına yönelik sistemlerin geliştirilmesinin yanı sıra paket, para cezaları gibi cezaların uygulanmasına yönelik yasal çerçeveyi güçlendirmeyi amaçlıyor.

Ayrıca paket şunları da kapsıyor:

"EMSA'nın yetki alanını, güvenlik, kirliliğin önlenmesi ve çevrenin korunması, iklim eylemi, güvenlik, gözetim ve kriz yönetimi ve dijitalleşme de dâhil olmak üzere birçok deniz taşımacılığı alanında Ajansın oynadığı artan rolü daha iyi yansıtacak şekilde günceller - bu yasama paketinden kaynaklanan yeni güvenlik ve sürdürülebilirlik görevleri de buna dâhildir."

Editör: Haber Merkezi